Endülüs Gezi Rehberi

RONDA

 

 

Ronda'nın simgesi Yeni Köprü

Ronda’nın simgesi Yeni Köprü

5 Eylül 2020

Sevilla’dan Malaga’ya giderken rotamızı biraz değiştirerek Ronda’ya uğradık. Burası oldukça küçük, ama gerçekten çok sempatik bir belde. Ronda’da geçirdiğimiz birkaç saatin büyük bölümünde yağmur yağdığı için gezme konforumuzdan biraz fedakârlık yapmamız gerekti, buna rağmen göreceğimizi gördük diyebilirim.

Meşhur Yeni Köprü

Meşhur Yeni Köprü

Boydan boya uzanan dimdik bir uçurum hayal edin. Guadalevin Nehri’nin meydana getirdiği bu uçurumu bir köprü birleştiriyor. Ronda, uçurumun iki yamacına inşa edilmiş bir şehir. İşte o köprü de Ronda’nın en başta gelen görsel unsuru: Yeni Köprü (Puente Nuevo). Geçmişteki başarısız denemeler sonrasında nihayet 1759’da inşasına başlanan ve 34 yılda tamamlanabilen bu köprü, dikey görünümlü, bir başka ifadeyle yüksekliği uzunluğundan fazla olan nadir örneklerden. Karşıdan karşıya 66 m olan uzunluğuna karşılık zeminden yüksekliği 100 m’yi buluyor. Hoş bir mimariyle inşa edilen köprünün içerisinde göz göz odalar bulunuyor. Bu odaların geçmişte hapishane olarak kullanıldığı rivayet ediliyor.

Eski Köprü ve şehir manzarası

Eski Köprü ve şehir manzarası

İnternette “Ronda” yazınca karşınıza ilk olarak Yeni Köprü’nün görüntüsü çıkıyor. Şehrin tartışmasız yegâne sembolü olmuş. Köprü hem yukarıdan, hem de aşağıdaki vadiden son derece estetik görünüyor. Aşağıdaki vadiye inip köprüyü temaşa etmek, harika fotoğraflar çekmek isteyenler için bol basamaklı bir yol yapılmış. Biz yağmura rağmen bu zahmetli yolu inip çıktık, ama fazlasıyla değdi.

Eski Köprü'nün bir diğer görüntüsü

Eski Köprü’nün bir diğer görüntüsü

Birbirine yakın konumda iki köprü daha var Ronda’da. Bunlar Yeni Köprü’den daha aşağı kodda yer alan iki güzel yapı. Birisi Arap Köprüsü (Puente Arabe) ki bazı kaynaklarda buna Roma Köprüsü de deniyor. Diğeri ise Eski Köprü (Puente Viejo). Anlaşılacağı üzere şehrin görüntüsünü köprüler belirlemiş Ronda’da…

Boğa Güreşi Arenası

Boğa Güreşi Arenası

Bazı rivayetlere göre boğa güreşlerinin ilk yapıldığı yer olan küçücük Ronda’da kocaman bir boğa güreşi arenası mevcut. Diğer şehirlerde olduğu gibi burada da arena bizim ilgimizi çekmediği için girmedik, ama ilgilenenler için görülebilecek yerler arasında. Ayrıca Arap Hamamı (Baños Arabes) ve tarihi birkaç kilise de meraklıların uğrayabilecekleri mekânlar.

2 Yorumlar

 1. Halil Severcan

  Geçerken bir göz atmak bile bir beldeyi anlatmaya yetmiş….

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Küçük ama şirin bir belde. Çok sevdik. Oralara gidenlere tavsiye ediyoruz.

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir