Bosna Hersek Gezi Rehberi

Öylesine bizden ki…

BOSNA HERSEK

Yüce Yaradan’a yemin ederim ki köle olmayacağız.

Aliya İZZETBEGOVİÇ

5 Eylül 2020

Bosna Hersek’i anlatmaya bilmem nereden başlamalı?… Her köşesi bize ait olan, bizim de kendimizi ait hissettiğimiz bir coğrafyayı soğukkanlılıkla anlatmak ne mümkün? Nice hatıralar biriktirdiğimiz, ayrılırken gönlümüzün bir parçasını emanet ettiğimiz bu beldeyi bir gezi yazısına sığdırmanın imkânı var mı? Galiba denemekten başka çare yok…

Kovaçi Şehitliği'nde Aliya İzzetbegoviç'in kabri

Kovaçi Şehitliği’nde Aliya İzzetbegoviç’in kabri

Ülkeye 2013 yılında ilk gittiğimizde o kadar hoşumuza gitti ki, emekli olup buraya yerleşmek lâzım diye düşündük. Bu, gerçekleşmesi zor bir hedefti, o yüzden bu hedefimizi gözden geçirerek yaz dönemlerinde birkaç ay kalmalıyız dedik. Bu hedefi de tam olarak gerçekleştiremesek bile nihayet 2019 yılında bu güzel diyarda en azından iki hafta süreyle daha yaşama imkânını elde ettik. En baştaki intiba ve hissiyatımız canlılığını koruduğu için ilk fırsatta tekrar gitme arzumuzu muhafaza ediyoruz.

Bosna’nın tipik evlerinden biri

Bosna’nın tipik evlerinden biri

Ülke coğrafi olarak “Bosna” ve “Hersek” adındaki iki bölgeden oluşuyor. Ülke nüfusunun yaklaşık %50’si Boşnak, %30’u Sırp, %15’i ise Hırvat. Adriyatik Denizi’ne sadece 21 km uzunluğunda kıyısı var. Bu kıyı Hırvatistan topraklarını ikiye bölmüş. Ülke siyasi olarak 1995’te imzalanan Dayton Anlaşması neticesinde iki devletçiğe bölünmüş durumda: Bunlar ağırlıklı olarak Boşnak ve Hırvatların yaşadığı Bosna-Hersek Federasyonu ile çoğunluğunu Sırp nüfusun oluşturduğu Sırp Cumhuriyeti. Bu ikisine ilaveten bir de kuzeyde Brcko Özerk Yönetimi var. Devlet yönetimi de oldukça karmaşık ve bizim alıştığımız sistemlerden çok farklı. Bunun detayları bizim konumuzun dışında.

Saraybosna'da Milli Kütüphane ve Civarı

Saraybosna’da Milli Kütüphane ve civarı

Bu gezi rehberinde Bosna Hersek’te kendi gezdiğimiz yerleri ilgili başlıklar altında anlatmaya gayret ettim. Vakti ve imkânı olup da daha kapsamlı gezebilecek olanlar için ülkenin başka bölgeleri de seyahat programına dâhil edilebilir. Nispeten büyük yerler arasında Tuzla, Zenica ve Bihaç sayılabilir. Ayrıca Sırp bölgesinin merkezi konumunda olan Banja Luka da ziyaret edilebilecek yerler arasında.

Vişegrad'daki Drina Köprüsü

Vişegrad’daki Drina Köprüsü

Karayolu ile dönüş yolculuğumuz sırasında Saraybosna’dan Sırbistan’ın Yeni Pazar şehrine giderken yol üzerinde durakladığımız Vişegrad (Višegrad)’daki bir sanat eserinden de kısaca bahsetmek isterim: Drina Köprüsü. Bu küçük kasabanın girişinde karşımıza çıkan köprü gerçekten görmeye değer. Köprü, Mimar Sinan tarafından 1571-1577 yılları arasında Sokollu Mehmed Paşa adına inşa edilmiş. Nobel ödüllü Bosnalı yazar İvo Andriç’in “Drina Köprüsü” adlı romanına da ilham kaynağı olmuş.

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü

Balkanlar denince bizim vatandaşların aklına ilk gelen yer doğal olarak Bosna Hersek. Bu sebepten gerek turistik amaçla, gerekse yatırım ve ticaret amacıyla gelen çok sayıda Türk vatandaşını buralarda görmek mümkün. Özellikle ticari sahada bazı olumsuz örneklere zaman zaman rastlanıyor olsa da, iki toplum arasındaki gönül bağının halâ kuvvetli olmasının etkileri gözle görülecek kadar büyük. Her iki toplumun bırakın bu bağın kopmasını, zayıflamasına bile tahammülü olamaz.

Bu güzel topraklara ve onun güzel insanlarına müşterek veda sözümüzle veda edelim: ALLAH’A EMANET!

Bosna Hersek hakkındaki bu genel girişten sonra SARAYBOSNA, MOSTAR ve CİVARI, TRAVNİK ve CİVARI, SREBRENİTSA yazılarım için tıklayın.

4 Yorumlar

 1. Sadrettin uzun

  Muhteşem

  Yanıtla
 2. Ender Özbek

  Eline yüreğine sağlık.
  İlerde daha ayrıntılı bir rehber haline de getireceksin, sanırım.
  Kolay gelsin.

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Çok teşekkürler Ender. Evet, sırada yeni yazılarımız var. Kısa sürede inşallah…

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.