Slovenya Gezi Rehberi

Yeşilin binbir tonu…

SLOVENYA

10 Nisan 2021

Slovenya vaktiyle Yugoslavya haritasının en kuzeybatıdaki bölümü. Diğer bir ifadeyle Yugoslavya’dan ayrılan yedi devletin Orta Avrupa’ya en yakın olanı. Sadece 46 km uzunluğunda olsa bile Adriyatik Denizi’ne sahili var.

Toplantı arasında kısa şehir turu kaçamağı...

Toplantı arasında kısa şehir turu kaçamağı…

Yugoslavya’da yaşanan iç savaştan Slovenya hemen hemen hiç etkilenmemiş desek yeridir. Avrupa ülkelerinin, özellikle Almanya’nın bu süreçte ciddi desteğini görmüş. Ülkede savaşa dair herhangi bir ize rastlanmıyor. İtiraf edeyim, Slovenya’ya giderken kafamda sosyalist Yugoslavya dönemini hatırlatan, geri kalmış, köhne bir yer tasavvuru vardı. Gittiğimde beni mahcup edecek kadar güzel, gelişmiş ve bakımlı bir ülke manzarası ile karşılaştım.

Prešeren Meydanı

Prešeren Meydanı

Burası oldukça küçük bir ülke. Sadece 2 milyon nüfusu var. Buna mukabil son derece güzel ve şirin bir coğrafya. Avrupa’nın en yeşil topraklarından birine sahip. Öyle ki, uzun süre yaşadığım İngiltere’yi Avrupa’daki en yeşil memleket sanırken, Slovenya’yı gördükten sonra bu kanaatim Slovenya lehine değişti.

Lübliyana'nın Eski Şehir bölgesinden bir görünüm

Lübliyana’nın Eski Şehir bölgesinden bir görünüm

Slovenya’ya 2004 yılında iki günlük bir program için gittik. Bu kısa süre içerisinde Başkent Lübliyana’nın yanı sıra Maribor ve Ptuj’u ziyaret ettik.

Yemyeşil bir ülke...

Yemyeşil bir ülke…

Gitmeden önce bazı ayarlamalar için Lübliyana Büyükelçiliğimizin Müsteşarı ile telefonla görüşmüş ve birbirimize resmi sıfatlarımızla hitap ederek konuşmuştuk. Gidince gördüm ki Müsteşar Hanım benim üniversiteden sınıf arkadaşım imiş! Yüz yüze görüşene kadar ikimiz de bunu fark etmemiştik. Güzel bir sürpriz oldu.

Ljubljanica Nehri kenti ikiye bölüyor

Ljubljanica Nehri kenti ikiye bölüyor

LÜBLİYANA (LJUBLJANA)

Başkent Lübliyana ortasından geçen Ljubljanica Nehri ile daha da güzelleşen bir şehir. Nehrin, dolayısıyla şehrin iki yakasını birleştiren çok sayıda köprü var. Lübliyana Kalesi ise merkezin birkaç adım ötesinde, dik bir yamaçtan şehri seyrediyor. Kent merkezinde yayalara tahsis edilmiş alanlarda yürümek gerçekten keyifli.

Meşhur milli şair France Prešeren'in heykeli

Meşhur milli şair France Prešeren’in heykeli

Lübliyana’da dikkat çeken şeylerden biri, 19. yüzyıl şairlerinden France Prešeren’in adına her yerde rastlanması. Birçok mekâna Prešeren adı verilmiş. 1991’deki bağımsızlıkla birlikte milli marş olarak bu şairin bir şiirini seçmişler.

Maribor'un tarihi bölgesi

Maribor’un tarihi bölgesi

MARİBOR

Başkent’teki programımızı tamamladıktan sonra karayolu ile 130 km mesafedeki Maribor’a geçtik. Yol boyunca ülkenin doğal güzelliğini hayranlıkla seyrettiğimi hatırlıyorum. Maribor, içinden Drava Nehri’nin geçtiği bir şehir. Eski şehir bölgesinde bir meydanın etrafına kondurulmuş bir kale ve başka tarihi yapılar var. Bu bölgede biraz zaman geçirmek, geçmişe doğru bir seyahat yapmaya benziyor. Biz de bu şehirde fazla zaman geçirmedik, ama tarihi bölgede keyifli bir yürüyüş yaptık.

Ptuj Kalesi

Ptuj Kalesi

PTUJ

Slovenya’daki son durağımız Maribor’a 30 km uzaklıktaki Ptuj adlı kasaba oldu. Drava Nehri bu kasabanın da içerisinden geçiyor. Biz nehre tepeden bakan 12. asırdan kalma Ptuj Kalesi’ne gittik. Burası bir müze haline getirilmiş. Duvarlarında Osmanlı şahsiyetlerinin resmedildiği tablolar dikkat çekiyor.

Konser salonuna elinde çevgen, ritmik hareketlerle giren Emre Aracı

Konser salonuna elinde çevgen, ritmik hareketlerle giren Emre Aracı

Kalede Büyükelçiliğimizin düzenlediği çok güzel bir konser vardı. Konserde uzun yıllardır İngiltere’de yaşayan Türk besteci Emre Aracı’nın yönetiminde Ptuj Belediye Orkestrası’nı dinledik. Konserin konusu Osmanlı padişahlarının bestelediği veya padişahlar için bestelenen parçalar idi. Kulağımıza çok aşina gelen melodiler dinledik. Emre Aracı’nın konser salonuna mehter çevgeni ile giriş yapması ise ayrı bir hoşluk idi.

Ptuj Kalesi'nde sergilenen 16 ve 17. yüzyıldan kalma zırhlar

Ptuj Kalesi’nde sergilenen 16 ve 17. yüzyıldan kalma zırhlar

Slovenya’ya Ankara’dan gidiş ve dönüşü çok küçük bir özel uçakla yaptık. Ptuj’daki programın bitişini takiben gece saatlerinde dönüşe geçtik. Uçağımız basınç sorunu nedeniyle kalkışı takiben bir süre yükselmekte zorluk çektiyse de sonradan bu sorun düzeldi ve salimen uçuşumuzu tamamladık.

Kalenin duvarlarında Osmanlı resimleri de serpiştirilmiş...

Kalenin duvarlarına Osmanlı resimleri de serpiştirilmiş…

Özetle Slovenya Türkiye’den ulaşılması kolay, tarihi ve tabiatıyla etkileyici, gezmesi keyifli bir ülke. Bu yazıda anlattığım yerlerin haricinde resim ve videolarını görerek etkilendiğim ve ziyaret etmeyi istediğim başka yerleri de var. Bunların başında dünyanın en büyük mağara-kalesi olan Predjama Kalesi, trenle gezilecek kadar büyük doğal bir mağara olan Postojna Mağarası ve tabii ki tablo gibi manzarasıyla dünyanın en çok fotoğraflanan noktalarından biri konumundaki Bled Gölü bulunuyor.

6 Yorumlar

 1. Mehmet Dönmez

  İnşaAllah görmek nasib olur.
  Bir kısmını gördük gibi oldu.
  Alim Valimiz de anlatsaydı tam görmüş gibi olurduk. ?
  Elinize gönlünüze sağlık. ?

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   İnşallah size de gitmek nasip olur.?

   Yanıtla
 2. Âlim Barut

  Güzel bir seyahat yazısını daha okuma imkanın oldu.
  İki defada ben gittim. Ama not almadığım için ayırtılı olarak tanımlayamıyorum. Çok güzel bir ülke, buraya gönderdiğimiz büyük elçilerden birisinin emekli olunca yerleştiğini duydum.
  Bled gölüne gitmemişsin herhalde, fotoğrafın yok. çok çok güzel bir mekan, Tito’nun tatillerde kullandığı ikametgah hala duruyordu. Gölün kenarında güzel bir kale de var. Görülmeğe değer. bir daha gidersen gölü ve kaleyi görmeyi ihmal etme.
  Yugoslavya’dan ayrılan diğer devletlerde Türk ve Müslüman nüfus var, burada yok denecek kadar az.
  Tanıtımın için teşekkür ediyor; eline, emeğine ve kalemine sağlık….

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   İki defa giden biri elbette daha başka yerlerini de görmüştür.? Bled Gölü ve bir iki başka nokta görmek istediğim yerler arasında. İnşallah bir dahaki sefere. İlginize teşekkürler ?

   Yanıtla
 3. Muzaffer Öztürk

  Burayı görmüş gibi olduk, biz başka yerlere bakalım artık. Kalemine de kalbine de Mevla zeval vermeye…

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Teşekkürler abi. Sırada yeni yazılar var tabii, inşallah her hafta biri…?

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir