Özel Dosya

ENDÜLÜS’te ULAŞIM ve KONAKLAMA

 

 

Elhamra Sarayı’nın bahçesi: Generalife

Elhamra Sarayı’nın bahçesi: Generalife

5 Eylül 2020

ULAŞIM

Bölgeyi bir tura katılarak gezmek elbette mümkün. Biz onu tercih etmediğimiz için tur alternatifinin avantaj ve dezavantajlarını turla gezenlerden dinlemekte fayda var. Bizim açımızdan turun en önemli muhtemel faydası rehberlik hizmeti idi, ancak gitmeden önce dersimize çalıştığımız için bunun büyük bir eksikliğini yaşamadık.

THY Endülüs bölgesinde sadece Malaga’ya uçtuğu için seyahatimizin başlangıç ve bitiş noktası Malaga Havaalanı oldu. Biz dört kişilik bir aile olarak gezdiğimiz için kiraladığımız bir araçla yaptık bütün yolculuklarımızı. Uçuşumuzdan birkaç gün önce internet üzerinden aracımızı kiraladık, böylece Malaga Havaalanı’nda teslim aldığımız aracı dönüp dolaşıp dokuzuncu gün yine Malaga Havaalanı’nda teslim ettik. 

Yağmur altında Ronda şehir merkezi

Yağmur altında Ronda şehir merkezi

Seyahatleri toplu taşıma araçlarıyla yapmak da mümkün. Ama özel bir araç hareket kabiliyetinizi olağanüstü derecede artırıyor. Program değişikliği yapmanıza, mesela bir şehirde planladığınızdan az veya fazla kalmanıza imkân sağlıyor. Dört kişi olunca ekonomik olması da cabası. Özel araç olmayınca tren veya otobüsün zaman kısıtlamalarına tabi olmak zorunluluğunun yanı sıra, kaldığımız yerlerden koca koca valizlerle taksilere binip otobüs veya tren istasyonlarına gidip gelmek epeyce bir problem olacaktı. 9 günde 4 farklı şehirde konaklayıp 5 farklı yeri gezdiğimizi dikkate alınca, toplu taşıma bizim için bir seçenek olmaktan çıkıyordu hâsılı.

Elhamra Sarayı'nda Aslanlı Salon

Elhamra Sarayı’nda Aslanlı Salon

Özel aracın tek zorluğu, gezilen yerlerde uygun otopark bulunamayışı, bulunan otoparkların da fazlaca pahalı oluşu idi. Bunu aşmak için öncelikle konakladığımız yerleri otopark imkânı olanlardan seçtik. Bunlardan gezilecek mekânlara yakın olanlarda aracımızı hiç almadan, yürüyerek gezdik. Uzak kaldığımız yerlerde ise aracımızı alarak bazen ücretsiz, bazen de ücretli otoparklara park ettik.

Sevilla'dan bir görünüm

Sevilla’dan bir görünüm

KONAKLAMA

Dört kişilik bir aile olmamızın avantajını kullanarak konaklamalarımızı otellerde değil de apart dairelerde yaptık. İnternet tabanlı programlardan tercihlerinize göre daire seçip gerektiğinde aynı gün kiralama yapmak mümkün. Biz “booking.com” sitesi üzerinden konaklama sorununu kolayca çözdük. Duruma göre 2+1 veya 3+1 daireler kiraladık. Marketten ufak tefek alışveriş yaparak kahvaltılarımızı evde yapıyorduk. Hatta yemek yaptığımız zamanlar da oldu. Arabamız olduğu için artan malzemeleri ziyan etmeden rahatça bir sonraki eve taşıyabiliyorduk.

Malaga Katedrali: "Tek Kollu Kadın"

Malaga Katedrali: “Tek Kollu Kadın”

Daha önce çeşitli Balkan şehirlerinde (Sofya, Belgrad, Split, Yeni Pazar, Selanik) kullanıp son derece memnun kaldığımız bu ev kiralama sisteminin Türkiye’de yasak olması anlaşılır gibi değil. Bu tür günlük kiralamaların gayrimeşru amaçlara hizmet ettiği gerekçesiyle yasaklanması, maarifi idare etmek için okulları kapatma saçmalığına benziyor. İnternet tabanlı bu tür servislerin böylesine kabul edilemez gerekçelerle yasaklanması, bu işin arka planında çeşitli güç odaklarının olabileceğini akla getiriyor. Aynen taksicilerin bastırmasıyla Uber’in yasaklanmasında olduğu gibi. Nerede güçlü ve kalabalık bir kitle varsa, kendi ekmeğine ortak olacağını düşündüğü her türlü alternatifi, ne kadar kullanışlı, konforlu ya da modern olduğuna bakmaksızın anında boğuyor. Oy deposu olarak görülen bu kesimlerin karar vericileri teslim alması ise işin en üzücü yanı. Neticede olan Türkiye’nin imajına, turizmine, rekabet gücüne, kısacası hepimize oluyor.

Granada’da “nar” figürü her yerde kullanılmış

Granada’da “nar” figürü her yerde kullanılmış

Bu sistemde gerekli rezervasyonu yaptıktan sonra anahtarların teslimi, vb ayarlamalar için ev sahibi sizinle iletişime geçiyor. Bazı evlerin parasını internet üzerinden kredi kartıyla ödüyorsunuz, bazılarında ise ev sahibine nakit ödeme yapmanız isteniyor.

Ronda'nın sembolü Yeni Köprü

Ronda’nın sembolü Yeni Köprü

İspanya’da İngilizce konuşanların oranı Avrupa ortalamasının çok altında olduğu için ev sahipleriyle iletişimde küçük aksamalar yaşadık. Örneğin, Granada’da konakladığımız evin sahibi ile mesajlaşırken, mesajların cevabı gecikmeli geliyordu. Kalacağımız evde bizi bekleyen ev sahibi genç kızla karşılaşınca anladık ki, kız tek kelime İngilizce bilmiyor, bizim İngilizce mesajlarımızı Google Translate uygulaması ile İspanyolca’ya çeviriyor, sonra yazdığı İspanyolca cevabı yine aynı şekilde İngilizce’ye çevirip bize gönderiyormuş. Evde bazı şeyleri karşılıklı konuşmaya çalışırken de aynı yöntemi izledik. Telefonda Google Translate’i açtık; o İspanyolca, biz İngilizce yazıp tercüme ettirerek anlaştık.

Kurtuba yakınlarında Medinetü’z-Zehra

Kurtuba yakınlarında Medinetü’z-Zehra

Malaga’daki ev sahibimizle de benzer durumları yaşadık. Ev sahibi mesajlarını internette İngilizce’ye çevirerek ya da hiç çevirmeden İspanyolca olarak bize gönderirken, nihayet bir gün –dilimizin Arapça olduğunu düşündüğünden olacak– jest olsun diye Arapça gönderdi. Ben de kendisine “mesaj için teşekkür ederim, ama Arapça’dan Türkçe’ye çevirmek biraz zamanımızı aldı” şeklinde espri yaptım. Bundan sonraki mesajlarını Türkçe göndermeye başladı.

Elhamra'dan Granada Katedrali'nin görünüşü

Elhamra’dan Granada Katedrali’nin görünüşü

Konaklama mevzuunda eklemek istediğim son husus, kiralanan daireden ayrılırken ev sahibine kısa bir teşekkür mesajı göndermenin uygun olacağı. Biz böyle yaparak hem parasını booking.com sitesinden aldığını teyid etmiş, hem de bir nevi helalleşmiş oluyorduk. Bir defasında ise ayrılırken bizden sonra kalacaklar için evde düzeltilmesine ihtiyaç olan şeyleri dostane bir üslupla ev sahibine bildirdik. O da bize teşekkür etti.

Yurt dışında ulaşım ve konaklama konusundaki daha farklı tecrübelerimizi “Balkanlarda Ulaşım ve Konaklama” sayfamızda bulabilirsiniz.

8 Yorumlar

 1. Halil Severcan

  Bir değil binlerce defa teşekkürler…

  Yanıtla
  • Abdulkadir ADIYAMAN

   Elinize sağlık sayın Valim,
   İspanya ve Balkanlar tecrübeniz yol gösterici nitelikte tebrikler ve teşekkürler… ??

   Yanıtla
   • GezmeKeyfi

    İnşallah size de gitmek nasip olur. Selamlar…

    Yanıtla
 2. Mehmet Dönmez

  Teşekkürler sayın Valim

  Yanıtla
 3. Anonim

  Çevirinin çevirisini anlamakta zor olmalı.

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Genellikle basit ve temel konularda yazıştığımız için çevirileri anlamada sorun yaşamadık doğrusu.

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir