Özel Dosya

KANADA

 

 

Vancouver Limanı

Vancouver Limanı

13 Mart 2021

Kanada coğrafi olarak dünyanın ikinci büyük ülkesi. Öyle ki, topraklarının genişliği Türkiye coğrafyasının 13 katı. Tek komşusu olan ABD ile oldukça uzun bir kara hududu var. ABD ile Kanada’nın tarihlerinde çok fazla ortak nokta var. Diğer birçok özellik itibarıyla da benzeştiklerini söyleyebiliriz.

Britanya Kolumbiyası'ndan pastoral manzaralar

Britanya Kolumbiyası’ndan pastoral manzaralar

Kanada’nın kadim halkları kuzeyde Eskimolar, güneyde Kızılderililer iken, bu coğrafyaya 15. asrın sonlarından itibaren Avrupalı güçlerin ilgisi başlıyor. Ülke İngiliz ve Fransızların kolonyal akınlarına maruz kalıyor. Tıpkı ABD’deki yerliler gibi Kanada’daki Eskimo ve Kızılderililer de bu akınlarda çok fazla kayıplar veriyor, toprakları ellerinden alınıyor. Sonraki yüzyıllarda ülke İngilizlerle Fransızların hâkimiyet mücadelesine sahne oluyor. Neticede Fransızlar’a sadece Québec (Kebek) bölgesi kalıyor, Kanada’nın geneline İngilizler hâkim oluyor.

Helmcken Şelalesi'nde

Helmcken Şelalesi’nde

Kanada 1931 yılında bağımsızlığını kazansa da, İngiliz Milletler Topluluğu’nun, yani Commonwealth’in parçası olmaya devam ediyor. Devlet başkanı konumundaki kişi, İngiliz Kraliçesi’nin onayıyla işbaşına gelen bir Genel Vali. Bu satırların yazıldığı dönemde Kanada Genel Valisi Julie Payette işyerinde mobbing yaptığı gerekçesiyle istifa ettiği için İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth’in belirlenecek isimler arasından bir genel vali ataması yapması bekleniyordu. Egemen bir devletin başkanının bir başka devletin başkanı tarafından atanması… ilginç bir durum, en azından bizim için…

Amfibik bir uçağın Vancouver Limanı'nda suya iniş anı

Amfibik bir uçağın Vancouver Limanı’nda suya iniş anı

İngiliz ve Fransız sömürgeciliğinin etkisiyle Kanada’nın iki resmi dili var. Zaman içerisinde aldığı göçler dolayısıyla oldukça karışık bir sosyal doku ortaya çıkmış: %19 İngiliz, %15 Fransız, %14 İskoç, %13 İrlandalı, %9 Alman, vs. vs.

Bir yol kenarı restoranın süslemeleri

Bir yol kenarı restoranın süslemeleri

Kızılderili kökenlilerin oranı sadece %4’te kalmış. Fakat bunlara yerel yönetim oluşturma hakkı tanınmış. Geleneksel kabile yapısına sadık kalınarak yerel meclisler oluşturuluyor, bütçe ve personel gibi imkânlarla bu birimler mahalli hizmetleri sunuyor. Kanada’da katıldığım programda, aynı zamanda bir kabile şefi olan kızılderili yerel yönetim birliğinin başkanı ile bir yemekte sohbet etme imkânı bulmuştum.

Gezdiğimiz hayvanat bahçesinin sakini beyaz başlı kartal

Gezdiğimiz hayvanat bahçesinin sakini beyaz başlı kartal

Kanada son derece zengin doğal kaynaklara sahip. Hem yerüstü, hem yeraltı kaynaklar bakımından çok şanslı bir coğrafyada bulunuyor. Buna bir de yıllar içerisinde oluşturduğu sanayi altyapısını ekleyince dünyanın 10. büyük ekonomisi haline gelmiş. Kanada ekonomisini daha da büyümekten alıkoyan sorun galiba bu geniş coğrafyaya nispetle çok düşük olan nüfusu. Ülke nüfusu sadece 38 milyon. İşgücü açığını eğitimli ve nitelikli insan transferine dayanan oldukça seçici bir göç politikasıyla çözüyor, fakat yine de bu kadar toprağa bu nüfus çok az.

Yağmurlu havada yolculuk...

Yağmurlu havada yolculuk…

Kanada’ya 2015 yılında Antalya’da görev yaparken resmi bir program dâhilinde gitmiştik. Programımız Kamloops şehrinde idi. Dönüşte Vancouver’da da birkaç saat geçirme fırsatı bulduk.

Kırsal alanlarda bu türden manzaralara sık rastlanıyor

Kırsal alanlarda bu türden manzaralara sık rastlanıyor

Kamloops Pasifik Okyanusu’na komşu Britanya Kolumbiyası (British Columbia) eyaletinin denizden içerideki bir şehri. Birkaç aktarma ile gidildiği için hem gidiş, hem dönüş yolculuğumuz 26’şar saat civarında sürdü. Kanada denince akla ilk gelen şehirlerden biri kesinlikle değil. Yemyeşil bir tabiatın içerisinde, belli açılardan kırsal karakter taşıyan, 90 bin nüfuslu, orta büyüklükte bir kent.

Kamloops'ta bir pazar yeri

Kamloops’ta bir pazar yeri

Dönüşümüzden çok kısa süre sonra Justin Trudeau Kanada Başbakanı oldu. Koltuğa oturmasından bir hafta sonra da Antalya’daki G20 Zirvesi’ne geldi. Resepsiyon sırasında kendisiyle bir süre sohbet etme fırsatım oldu. Kısa süre önce Kanada’ya gittiğimi söyleyince hangi şehir olduğunu sordu. “Kamloops” adını işitince verdiği “oh, my God!” tepkisi, Kamloops’un ne denli ücra bir yer olduğunu anlatmaya yeter sanırım.

Helmcken Şelalesi 141 metreden dökülüyor

Helmcken Şelalesi 141 metreden dökülüyor

Kamloops’ta bulunduğumuz günlerden birinde 170 km kuzeydeki Helmcken Şelalesi’ne kadar gidip döndük. Yol boyunca Kanada’nın efsanevi tabiatında sonbaharın bütün renkleri ile gözlerimiz bayram etti.

Vancouver'da Canada Place adlı kongre merkezi ve iskelede cruise gemisi

Vancouver’da Canada Place adlı kongre merkezi ve iskelede cruise gemisi

Vancouver, Britanya Kolumbiyası adlı eyaletin başşehri. Pasifik Okyanusu’nun karanın içine girinti yaparak nehirlerle buluştuğu bir coğrafyaya kurulmuş. İlk bakışta düzenli caddeleri ve yüksek binaları ile ABD şehirlerini andırıyor. Vaktimiz kısıtlı olduğu için sadece liman civarında bir süre oyalanıp dönüş için tekrar havalimanına gittik. Şehri detaylıca gezme fırsatımız olmadı.

Vancouver Limanı'nda dolmuş uçaklar

Vancouver Limanı’nda dolmuş uçaklar

Vancouver Limanı’nda suya da inebilen (amfibik) uçaklar birbirinin peşi sıra iniş kalkış yapıyordu. Bu küçük pervaneli uçaklar hem ulaşımda kullanılıyor, hem de coğrafyayı havadan görmek isteyen turistler tarafından kiralanıyormuş.

Bir ofisteki "iyi" yönetim örneği: Bütün şikayetler için başvuru süresi dün dolmuş...

Bir ofisteki “iyi” yönetim örneği: Bütün şikayetler için başvuru süresi dün dolmuş…

Biz sınırlı bir gezi yaptıysak da Kanada turistik bir seyahat yapmak isteyenlere çok fazla alternatif sunan bir ülke. Ottawa, Toronto, Montreal, Vancouver gibi kentlerin hepsi gezmeye değer. Fakat ülkenin asıl güzelliği bozulmamış coğrafyasında gizli. Çok sayıda milli park, binlerce göl ve nehir, belgeselcilerin gözdesi doğal yaşam alanları ve insanın ruhunu okşayan renk cümbüşü. Başka söze ne hâcet…

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.