Özel Dosya

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

 

 

Bir Dubai gecesi...

Bir Dubai gecesi…

4 Eylül 2021

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Arap Yarımadası’nın Basra Körfezi kıyısında bulunan bir devlet. Adının da çağrıştırdığı gibi yedi emirliğin birleşmesinden meydana gelen bir yapı. Bunların en büyüğü olan Abu Dabi Emirliği ülke coğrafyasının yüzde 84’ünü teşkil ediyor. Bu yüzden başkent olarak Abu Dabi şehri seçilmiş. Devlet başkanının Abu Dabi’den, başbakanın ise Dubai Emirliği’nden olması şeklinde bir teamül var.

Seyahatimiz sırasında yapımı devam etmekte olan Şeyh Zayed Camii, 2004’te ölen BAE Emiri Şeyh Zayed bin Sultan Al-Nahyan’ın adına Abu Dabi'de inşa edilmiş.

Seyahatimiz sırasında yapımı devam etmekte olan Şeyh Zayed Camii, 2004’te ölen BAE Emiri Şeyh Zayed bin Sultan Al-Nahyan’ın adına Abu Dabi’de inşa edilmiş.

Bölgenin tamamı gibi BAE de geçmişte kolonyal güçlerin ilgisinden kendini kurtaramıyor. 19. asrın ortalarından itibaren bu topraklara yerleşen İngilizler, ta 1971’e kadar buralarda yönetimi ellerinde bulunduruyorlar. 1971’de ise BAE bağımsız bir devlet haline geliyor. Fakat İngilizler geçmişte yönettikleri diğer ülkelerden olduğu gibi buradan da bütünüyle kopmuyorlar. Öyle anlaşılıyor ki bundan BAE yönetimi de gayet memnun, zira aralarındaki ilişkiler gayet sıcak.

Şehir merkezlerinin tipik manzarası

Şehir merkezlerinin tipik manzarası

Ülkenin ekonomik cazibesini artıran en önemli değer tabii ki petrol ve doğalgaz varlığı. BAE bu ikisi sayesinde dünyanın en zengin ülkelerinden biri durumunda. Kişi başına düşen gelir 45 bin dolar civarında.

Uçaktan Dubai'nin meskun bölgelerinin görünümü

Uçaktan Dubai’nin meskun bölgelerinin görünümü

10 milyonluk nüfusun sadece 1,5 milyonunu yerliler oluşturuyor. 8,5 milyonluk kitleyi ise Güney Asya ve Afrika başta olmak üzere çok farklı ülkelerden gelen çalışanlar ve aileleri teşkil ediyor. Bunlara vatandaşlık verilmiyor. Daha ziyade alt ve orta seviyelerde çalıştırılan yabancı kökenli işgücünün gelir düzeyi düşük olduğu için, azınlıktaki yerli patronların bol sıfırlı rakamlar kazandıkları anlaşılıyor.

Abu Dabi caddelerini süsleyen estetik harikası eserlerden biri...

Abu Dabi caddelerini süsleyen estetik harikası (!) eserlerden biri…

2005 yılında resmi sebeplerle gittiğimiz Birleşik Arap Emirlikleri’nde Abu Dabi ve Dubai’yi görme imkânım oldu. Bir kere de aktarma münasebetiyle Dubai Havalimanı’nda birkaç saat geçirdim. Doğrusu resmi sebepler olmasa gitmeyi düşüneceğim bir yer olmadığını açık yüreklilikle söylemek isterim. Herkesin tercihine saygı göstermekle birlikte, kendi adıma söyleyeyim, tabiattan ve tarihten kopuk, teknoloji ve paranın gücüyle oluşturulmuş “yapay” şehirler benim gezgin yönüme hiç mi hiç hitap etmiyor. Üstelik tabiatın dengesini hiçe sayan zorlama projelerden sadece hazzetmemekle kalmıyor, aynı zamanda çok tehlikeli ve yanlış buluyorum.

Deniz doldurularak elde edilen adaların Google Maps uydu görüntüleri. Dünya adasının genişliğinin 9 km, sağdaki palmiyenin çapının 8 km olduğunu söylersek işin boyutu ortaya çıkar sanırım...

Deniz doldurularak elde edilen adaların Google Maps uydu görüntüleri. Dünya adasının genişliğinin 9 km, sağdaki palmiyenin çapının 8 km olduğunu söylersek işin boyutu ortaya çıkar sanırım…

BAE bu tür “uçuk” projeler bakımından dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri. Dubai bölgesinde deniz doldurularak elde edilen ikisi palmiye, biri de dünya haritası şeklindeki üç proje bu tür çabaların en bilinen örnekleri. Bunların üçünde de denizin içinde devasa alanlar oluşturularak işyerleri, konutlar ve sosyal alanlar inşa edilmiş.

Dubai'de bir cami

Dubai’de bir cami

Kabul etmek lazım, aklın ve mantığın sınırlarını zorlayan böyle projeler yapılmasaydı buraların bir cazibesi olmazdı. Bir başka söyleyişle bu tür projelere yönelmek “varlıktan” gibi gözükse de aslında “yokluktan”. Mesela bizim de ziyaret ettiğimiz Dubai Limanı, doğal olmayan, yani insan eliyle yapılan dünyanın en büyük limanlarından biri. Aynı şekilde Dubai Havalimanı da bulunduğu coğrafi konumu avantaja dönüştüren, dünyanın en önemli aktarma (hub) noktalarından biri. Bu topraklara değer katan bütün bu eserler büyük düşünmenin neticesi. İşin bu kısmına bir sözüm yok. Benim itirazım tüm bunlar yapılırken doğal ve ekolojik dengeyi dikkate almayan hoyrat ve şımarık tavra…

Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olarak ün salan Burc el-Arap (Arap Kulesi)

Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olarak ün salan Burc el-Arap (Arap Kulesi)

Bugün BAE’de gerçekleştirilen projelerin pek çoğunda başta İngilizler olmak üzere batılı ülke ve firmaların imzası var. Para BAE’nden, fakat proje fikrini oluşturan ve onu hayata geçirenler genellikle batılılar. Böylece alan memnun, satan memnun. Kazan-kazan dünyası.

Lüks otellerde her türlü konforu bulmak mümkün

Lüks otellerde her türlü konforu bulmak mümkün

Bu ülkeye turist olarak gidenler neyi görmeli diye sorduğumuzda karşımıza ilk olarak dev gökdelenler, lüks oteller ve uçuk projeler çıkıyor. Haklarını yemeyelim, denizden hoşlananlar için gerçekten güzel kumsallar ve sığ sahiller mevcut. Bütün bunları bir yana bırakıp BAE’nin otantik yönünü görmek isteyenler ise az sayıda tarihi eser ve çölde yapılabilecek belirli aktivitelerle yetinmek durumunda. Bunlar arasında “badiye”de, yani çöl şartlarında birkaç gün geçirerek geleneksel hayatı görmek, deve sırtında kum tepelerini aşmak, yöresel yemekleri tatmak sayılabilir. Rağbet gören aktivitelerden biri ise çölde cip-safari.

8 Yorumlar

 1. Abdulkadir ADIYAMAN

  Selamlar… “ yapay” şehir tabiriniz son derece yerinde bence de buram buram tarih ve tabiat kokan yerleri gezmek keyfini artırır…

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Böyle düşünenlerin sayısının fazla olması beni mutlu ediyor.? Selamlarımla…

   Yanıtla
 2. MD

  Gönlünüze ve elinize (Kaleminize) sağlık sayın Valim.

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Çok sağolun. Keyifli okumalar…

   Yanıtla
 3. Âlim Barut

  Aktarma sebebiyle Dubai havalimanını kullandık. Biraz vaktimiz olduğu için havaalanından çıkıp şehri gezdik. Bir arkadaşımız Dubai hakkındaki yorumunu unutmuyorum. Bu şehrin ruhu yok, tamamıyla yapmacık demişti. Aynı anlama gelen ifadeleri sizde kullanmışsınız. çokça para harcanarak meydana getirilmiş bir şehri kısa gezide güzelce anlatmışsınız.
  Emeğine, eline ve kalemine sağlık….
  Güzel çalışmalara, seyahat yazılarına devam….

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Görenlerin çoğu benzer hissiyata kapıldığına göre bu ülkenin, özellikle Dubai şehrinin yapmacık olduğu tescil edilmiş demektir. Özellikle bir gezgin için fazla cazibesi olmayan yerler buralar. Buna rağmen epeyce ziyaretçisi var. Reklamın gücü de diyebilirsiniz, zevkler ve renkler tartışılmaz da… Yakın ilginize teşekkürler…

   Yanıtla
 4. Anonim

  Bin kere görsen de yazılacak şey bulmak çok zor olmalı.

  Sonradan görmeler. Zengin babanın hovarda çocuğu…
  Yer altındakiler tükenince üstündekileri kemirirler.

  O beyaz top heykeli her şeyi özetliyor aslında.
  Güzel özet olmuş.

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Fazla gezmediğim için turistik konulara pek değinmedim. Kendilerine has fazla bir şey de yok doğrusu. Modern gökdelenler, futuristik yapılar görmek için Dubai’ye gitmeye gerek yok.
   Tespitleriniz çok doğru. Olayı özetliyor. Teşekkürler…

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir