Özel Dosya

BALKANLAR’da ULAŞIM ve KONAKLAMA

 

 

Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiğidir.

Bosna Atasözü

Saraybosna'da Başçarşı ve Sebil

Saraybosna’da Başçarşı ve Sebil

5 Eylül 2020

ULAŞIM

Seyahatleri birçok insanın tercih ettiği gibi turla yapmak mümkün. Balkanlara yönelik çok sayıda tur var piyasada. Hizmetler paket olarak geldiği için birçok insan turun kolaylığını tercih ediyor. Biz daha serbest ve esnek bir program istediğimiz için Balkan coğrafyasına salt turistik amaçla yaptığımız iki seyahatimizde de kalabalık turlara katılmadık. Bu amaçla ilk çıkışımız 2013 yılında Bosna Hersek, Hırvatistan ve Karadağ’ı kapsayan 6 günlük program oldu. Uçakla Saraybosna’ya gidip Podgoritsa’dan döndük. Seyahatlerimizi önceden ayarlanan rehberli ve şoförlü araçlarla yaptık. Bu tür bir programda doğal olarak araçla ilgili sizin yapmanız gereken bir şey olmuyor.

Romanya Parlamentosu, nam-ı diğer Çavuşesku'nun Sarayı

Romanya Parlamentosu, nam-ı diğer Çavuşesku’nun Sarayı

Asıl maceramızı 2019 yılında kendi aracımızla yaptığımız toplamda 24 günü bulan ikinci çıkışımızda yaşadık. Bazılarına birden fazla kere olmak üzere 7 farklı ülkeye giriş-çıkış yaptık. Toplamda 5.000 km’den fazla yol yaptık. Bu türden bir yolculukta her şeyi kendinizin halletmesi gerektiği için, benzer bir seyahat yapmayı planlayanlar için bazı bilgileri paylaşmak isterim.  

Karadağ Kotor'da Eski Şehir bölgesi

Karadağ Kotor’da Eski Şehir bölgesi

Öncelikle AB üyesi olmayan Balkan ülkelerinin hiçbiri, 90 günü aşmayan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Ama karayoluyla gidecekler Bulgaristan veya Yunanistan’dan geçmek zorunda oldukları için umuma mahsus pasaport taşıyorlarsa vize almak zorundalar. Resmi pasaportu (gri, yeşil, diplomatik) olanlar 90 güne kadar vizeden muaf. Aynı durum AB üyesi olan Hırvatistan, Romanya ve Slovenya için de geçerli.

Bosna Hersek'in kırsal bölgelerinden bir yol manzarası

Bosna Hersek’in kırsal bölgelerinden bir yol manzarası

Yurtdışında araç kullanabilmek için 3 şey gerekli: (1) Öncelikle yeni tip çipli ehliyetinizin olması, (2) ruhsatta kayıtlı araç sahibinin sürücü veya yolcu olarak seyahat ediyor olması, (3) bir de bizdeki zorunlu trafik sigortasının uluslararası versiyonu olan ve “Yeşil Sigorta” tabir edilen sigortanın yaptırılmış olması. Bu sigortayı süreli yaptırabiliyorsunuz. Mesela biz makul bir ücret karşılığında bir aylık yaptırmıştık. Yeşil sigortanın geçmediği tek ülke Kosova. Burada giriş kapısında minimumu 15 gün için 15 Euro olan “ayakbastı parası” ödeyerek araba kullanabiliyorsunuz. Bulgaristan ise girişte arabanın lastiklerine ilaç sıkarak küçük bir “dezenfeksiyon bedeli” alıyor. İsteğe bağlı olmakla birlikte, herhangi bir kaza, hırsızlık gibi ihtimallere karşı kasko sigortanızı da yurtdışında geçerli olacak şekilde belirli bir süre için uzatmak, yani zeyil yaptırmakta fayda var.

Kosova Priştine'de Yaşar Paşa Camii

Kosova Priştine’de Yaşar Paşa Camii

Otoyollarda hız sınırları 120 veya 130 km. Ülkelerin otoyol ücretlendirme yöntemleri birbirinden farklı. Bulgaristan’da belirli bir süre için ödeme yaparak o süre zarfında otoyollarda istediğiniz kadar dolaşabiliyorsunuz. Cezalı duruma düşme ihtimaline karşı ödemeyi mümkün olan ilk akaryakıt istasyonunda yapmanız tavsiye ediliyor. Minimum süre bir hafta ve ücreti 8 Euro. Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna Hersek aynen Türkiye’deki gibi gittiğiniz mesafeye göre ücret alıyor. Yunanistan’ın ise ilginç bir sistemi var. Bizdeki Kuzey Marmara Otoyolu’na benzer şekilde, otoyol boyunca giderken herhangi bir yol ayrımı olmaksızın karşınıza gişe çıkıyor, para ödeyip devam ediyorsunuz. Dahası, her 70-80 km’de yeni bir gişeyle karşılaşıyorsunuz. Genel olarak bu ülkelerde otoyol ücretleri, Türkiye’deki devlete ait otoyolların ücretlerinden daha pahalı.

Makedonya Üsküp yakınlarında Matka Kanyonu

Makedonya Üsküp yakınlarında Matka Kanyonu

Bütün yollarda hız tahditlerine azami gayret gösterilmesini ısrarla tavsiye ediyoruz. Balkan ülkelerinin otoyollar dışındaki yollarında, özellikle kırsal bölgelerden geçen yollarda hız sınırları olabildiğince düşüyor. Bunda arazi yapısının birçok bölgede engebeli olması ve bölünmüş yolların çok sınırlı olmasının rolü büyük. Fakat asıl sebep, yerleşimin dağınık olması yüzünden sürekli meskûn bölgelerden geçmek zorunda kalmanız. Okul bulunan mıntıkalarda hız limiti çoğunlukla 30 veya 40 km. Değinmek istediğim bir hoşluk da şu ki, Balkanlarda, özellikle Bosna Hersek’te gideceğiniz güzergâhta polisin hız kontrolü yaptığını karşıdan gelen araçların yaktığı selektörlerden anlıyorsunuz. Türkiye’den de alışık olduğumuz için bu uyarılardan sonra hızımızı düşürdüğümüz zamanlar oldu.

Dubrovnik surları içinde Eski Şehir bölgesi

Dubrovnik surları içinde Eski Şehir bölgesi

Güzergâhınızı planlamak ve gideceğiniz yeri bulmak, akıllı telefonların tamamında kullanılan uygulamalarla oldukça kolay. Herhangi bir aksaklık yaşamamak için yola çıkmadan önce güzergâhı az da olsa çalışmakta fayda var. Bir de sürücünün yanındaki yol arkadaşının haritayı takip etmesi önemli. Şehirlerin gezilecek yerlerini sizin beklentilerinize göre sıralayıp günlük ya da birkaç günlük planlamalar yapan uygulamalardan faydalanmak da işinizi kolaylaştıracaktır.

Belgrad'da Aziz Marko Kilisesi

Belgrad’da Aziz Marko Kilisesi

Ulaşım konusunda değinmek istediğim bir husus da otoparklarla ilgili. Güvenlik gerekçesiyle aracınızı rastgele yerlere değil, güvenli otoparklara bırakmanızda fayda var. Otoparklar genellikle çok pahalı ama yaban ellerde risk almaya gerek yok. Konakladığımız yerlerin özel otoparkları olmadığı için biz Sofya, Belgrad ve Split’te kaldığımız günlerde aracımızı güvenli otoparklara bıraktık, o şehirden ayrılana kadar da dokunmadık. Şehirlerin turistik bölgeleri genellikle yürüme mesafesi içerisinde. Gerektiğinde toplu taşıma kullanılabilir.

Kırsal alanlarda seyahatin ayrı bir güzelliği var

Kırsal alanlarda seyahatin ayrı bir güzelliği var

Sadece ulaşım konusunda değil, seyahatinizin her aşamasında karşılaşacağınız bir zorluk, o ülkenin yazısını okumakla ilgili. Bizim gibi Latin harflerinin kullanıldığı yerlerde hayat biraz daha kolay. Ama Balkan coğrafyasında Bulgaristan, Sırbistan ve Makedonya Kiril alfabesini, Yunanistan ise Yunan alfabesini kullanıyor. Her yerde İngilizce gibi ikinci bir dilde uyarılar bulunmadığını dikkate aldığımızda, başta yol tabelaları olmak üzere önemli yazıları okuyamamak bir takım sıkıntılara yol açabilir. Bu yazılara biraz aşinalık olduğunda, bir başka ifadeyle yazıyı bir parça okuyabildiğinizde manayı çıkarma ihtimali beliriyor.

Sofya’da ibadete açık tek cami Banyabaşı Camii

Sofya’da ibadete açık tek cami Banyabaşı Camii

KONAKLAMA

Balkanlar’a yaptığımız turistik mahiyetteki ilk gezimizde, Bosna Hersek’te konaklayacağımız otelleri bize rehberlik yapan şirket ayarladı. Karadağ’da Büyükelçiliğimizin bizim adımıza rezerve ettiği otelde kaldık. Kendi aracımızla yaptığımız sonraki yolculuğumuzda ise, Saraybosna hariç, rezervasyonlarımızı “booking.com” sitesinden yaptık. Saraybosna’daki iki haftalık sürede kaldığımız kiralık daireyi orada bulunan dostlarımız ayarladı.

Bosna Hersek'te Osmanlı Köyü Poçitel

Bosna Hersek’te Osmanlı köyü Poçitel’den bir görünüm

Birkaç günü aşan konaklamalarda bir otel odasına sıkışmaktan ziyade apart dairede kalmak bize daha rahat geliyor. Kendi evinizin rahatlığını oraya taşımak anlamına geliyor bu. Kahvaltı ve yemekleri ihtiyaç halinde evde hazırlamak mümkün oluyor. Neticede daha ekonomik bir tatil yapmış oluyorsunuz. Biz Saraybosna’dayken çocuklarımızdan birinin uçakla gelip birkaç gün bizimle kaldıktan sonra tekrar Türkiye’ye dönmesi de bu sayede mümkün oldu.

Hırvatistan Split'te kırsal bir kilise örneği

Hırvatistan Split’te kırsal bir kilise örneği

Booking.com gibi internet tabanlı rezervasyon sisteminin riski, siz ya da muhatabınız yabancı dil, özellikle İngilizce bilmiyorsa anlaşamama ihtimali. Herşey yolunda gittiğinde tamam, ama bir sorun çıktığında bu konu daha önemli hale geliyor. Allah’tan Google Translate gibi uygulamalar pek çok dünya dilinde çeviri imkânı sağlıyor, böylece hayatınızı kolaylaştırıyor. Bu arada belirtmek isterim ki, booking.com sitesi yoğun ilgimden memnun olmalı ki beni “Genius 2 seviyesi”ne, Türkçesi “hatırlı müşteri kategorisi”ne dâhil etti. Böylece bazı avantajlardan yararlanma hakkını elde etmiş oldum. Bu da işin bonusu.

Yurt dışında ulaşım ve konaklama konusundaki daha farklı tecrübelerimizi “Endülüs’te Ulaşım ve Konaklama” sayfamızda bulabilirsiniz.

4 Yorumlar

 1. MT

  Çok güzel bilgiler vermişsin sagolasın. Biz de balkanları iyi bilen sanat tarihi alanında iki hoca rehberliğinde bir grupla 9 gün kadar gitmiştik. İyi oldu hatıralar canlandı.

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Çok teşekkürler. Gezdikçe daha fazla gezmek istiyor insan.

   Yanıtla
 2. Halil Severcan

  Bence booking.com hatırlı ve de donanımlı müşteri seçiminde tam isabet kaydetmiş.

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.