İngiltere Gezi Rehberi

EXETER ve CİVARI

 

 

Exeter'in 900 yaşındaki Katedrali

Exeter’in 900 yaşındaki Katedrali

24 Temmuz 2021

Exeter Britanya adasının güneybatısında, Exe Nehri’nin denize dökülmeye hazırlandığı bir coğrafyada kurulmuş tarihi bir şehir. Devon bölgesinin merkezi. Kuruluşu çok eski çağlara dayandığı için mesela Bournemouth’ta görülen geniş alana yayılan ferah şehirleşmeyi burada göremiyoruz. Daha dar alanda daha yoğun bir nüfus yaşıyor. Yine de planlı bir genişleme yaşamış. Nüfusun çoğunluğu küçük ve bahçeli konutlarda ikamet ediyor.

Exeter Kalesi'nden geriye kalanlar

Exeter Kalesi’nden geriye kalanlar

Söylemeye gerek yok, İngiltere’nin bütün kentlerinde olduğu gibi, bu şehri de adım başı rastlayacağınız yeşil alan, park ve bahçeler süslüyor. Exeter Üniversitesi’nin yemyeşil kampüsü ise İngiltere’nin en güzel üniversite botanik bahçesine sahip.

Exeter'e yakın mesafedeki Bickleigh adlı köy

Exeter’e yakın mesafedeki Bickleigh adlı köy

İngiltere’nin geleneğinde –Türkçe karşılıklar bire bir örtüşmese de– bazı yerleşim yerlerine “şehir” (city), bazılarına ise “kasaba” (town) deniyor. Bu farkı ortaya koyan şey, nüfus büyüklüğü değil, orada bir katedralin bulunup bulunmaması. Bir katedrali olan merkezlerin olmayanlar üzerinde dini bir otoritesi ve üstün bir konumu bulunduğu kabul ediliyor ve buralara “şehir” deniyor. Büyüklüğü ne olursa olsun bir yerde katedral yoksa orası “kasaba” sayılıyor.

Exeter Katedrali

Exeter Katedrali

İşte Exeter’i “şehir” konumuna yükselten şey, 900 yıllık Exeter Katedrali (Exeter Cathedral). Gotik mimarinin en ince detayları kullanılarak inşa edilen bu yapı, şehrin görsellik bakımından en yüksek, turistik bakımdan ilk sırada gelen değeri.

Şehrin en merkezi yeri "High Street"

Şehrin en merkezi yeri “High Street”

Katedralin civarında Exeter’in tarihi bölgeleri ile günlük hayatın en canlı olduğu semtler bulunuyor. Bir tepeye inşa edilmiş bulunan Exeter Kalesi’nin (Exeter Castle) çok fazla kalıntısı yoksa da, etrafındaki bahçeler güzelliğini koruyor. Alışveriş yerleri ve sosyal ortamların en yoğun olduğu meşhur High Street de yine Katedral civarında.

Bristol'da ceylanların parkı

Bristol’da ceylanların parkı

Exeter benim yüksek lisans vesilesiyle iki yıl yaşadığım şehir. Bulunduğum dönemde üniversitedeki öğrenciler dışında çok fazla Türk vatandaşı yoktu. Bu yüzden başta gıda maddeleri olmak üzere özlemini çektiğimiz bazı Türk ürünlerini bulmak zordu. Beyaz peynir, leblebi, baklava gibi :)) Bunları ancak Londra’ya gittiğimizde temin edebiliyorduk. Sonradan belli sayıda Türk esnafın bu şehirde dükkân açtığını öğrendim. Öğrenciler ve aileleri için büyük nimet.

Dartmouth adlı kasabadan 1992 nostaljisi

Dartmouth adlı kasabadan 1992 nostaljisi

İngilizlerin çalışma disiplinine dair şahit olduğum bir örneği paylaşayım. Bizim de ikamet ettiğimiz üniversite kampüsünde belirli bir bölgeden sorumlu bir bahçıvan vardı. Bir eli olmadığı için yerine üç çengelli metal bir protez takılı idi. Bu adamcağız her sabah gelir, öğleye kadar çalışır, öğleyin evinden getirdiği sandviç ve içeceğini alır, arabasına oturup bir de müzik açarak karnını doyururdu. Biraz dinlendikten sonra yine akşam saatlerine kadar çalışır, mesaisi bitince giderdi. Sorumlu olduğu bölgenin bütün yeşil alanlarını tek başına abad ederdi. Bizde olsa muhtemelen bu iş için resmi bir kamyon tahsis edilir, bir ya da birkaç bahçıvan, bir şoför, bir ekip başı, vs görevlendirilir, yine de o engelli adamın yaptığı kadar düzgün iş çıkmazdı diye düşünürdüm…

Cornwall bölgesinde Veryan adlı köyde dört adet yuvarlak ev bulunuyor. Rivayete göre 19. yüzyılda yaşayan bir papaz, kızlarına verdiği bu evleri şeytan sığınacak köşe bulamasın diye yuvarlak şekilde yaptırmış...

Cornwall bölgesinde Veryan adlı köyde dört adet yuvarlak ev bulunuyor. Rivayete göre 19. yüzyılda yaşayan bir papaz, kızlarına verdiği bu evleri şeytan sığınacak köşe bulamasın diye yuvarlak şekilde yaptırmış…

EXETER’in CİVARI

Exeter civarında gerek tabiatı, gerek mimarisiyle son derece güzel köy ve kasabalar var. Çatısı sazdan yapılmış (thatched) evleri, bakımlı bahçeleri ve geniş arazilerde serazat dolaşan hayvanlarıyla adeta bir masal dünyasından çıkmış gibi yerlerden bahsediyorum. Buralara günübirlik oldukça keyifli geziler düzenlenebilir.

Bath şehri, Roma döneminden kalma hamamlarıyla meşhur

Bath şehri, Roma döneminden kalma hamamlarıyla meşhur

Bristol ve Bath şehirleri Exeter’den kolay ulaşılabilir mesafede. Fakat civarın en önde gelen turistik bölgelerinden biri Torquay, Paignton ve Brixham adlı üç kasabanın peşpeşe sıralanarak meydana getirdiği Tor Körfezi (Torbay). Akdeniz’i andıran iklim ve coğrafyası, yer yer keskin uçurumlarla daha da güzelleşen arazi yapısıyla bu bölge İngiltere’den de, yurt dışından da çok sayıda ziyaretçi alıyor.

Plymouth Limanı'nda bir savaş gemisi

Plymouth Limanı’nda bir savaş gemisi

Manş Denizi boyunca biraz daha batıda o bölgenin en büyük şehri olan Plymouth yer alıyor. Plym ve Tamar Nehirleri ile kollarının denize dökülmeden önce karayla iç içe geçtiği güzel bir coğrafyaya kurulu olan Plymouth, İngiltere’nin en büyük askeri limanına sahip. Sivil gemi ve yatların da kullandığı liman, şehrin sahip olduğu en önemli değer.

Cornwall'daki Dunster Köyü'nün masalsı görünümü

Cornwall’daki Dunster Köyü’nün masalsı görünümü

Plymouth’tan daha batıdaki coğrafya, Britanya adasının en güneydoğu ucu. Ülkenin bu en ücra köşesinin ismi Cornwall. Cornwall, vahşi tabiatı ve kırsal karakteri hiç bozulmamış köy ve kasabaları ile meşhur. Bir gezgin ve fotoğrafçı için altın madeni değerinde bir bölge. Benim gözümde İngiltere’nin görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor.

Atlas Okyanusu kıyısında Land's End, yani karanın bittiği yer

Atlas Okyanusu kıyısında Land’s End, yani karanın bittiği yer

Cornwall’ın Atlas Okyanusu içine giren ucuna “Karanın Sonu” (Land’s End) deniyor. Herkesin bulunduğu konuma göre “karanın sonu” farklı bir yerde olabilir şüphesiz. Ama burası İngilizler için karanın gerçekten bittiği yer. Ayrıca hep kendilerine göre standart belirleme derdinde olan İngilizler buraya böyle iddialı bir isim vermeselerdi şaşırtıcı olurdu.

4 Yorumlar

 1. Medonmez

  ABD’de de Atlas Okyanusu kıyısında (Doğu yakada) Plymouth isimli bir liman şehri vardı. Orası da Güzel bir yerdi.

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Avrupalılar, özellikle İngilizler gidip yerleştikleri yerlere geldikleri şehirlerin adını sıkça vermişler. Amerika ve Avustralya gibi bölgelerde çok örneği var bunun.

   Yanıtla
 2. Zafer Akın TÜRKBEN

  Hem tarih, hem gezi. Bilgi ve keyif bir arada.
  Emeğinize, yüreğinize sağlık Sayın Valim.

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   İnşallah bizzat gezmek de nasip olur. Teşekkürler Sevgili Zafer ?

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir