İngiltere Gezi Rehberi

EDINBURGH

 

 

Edinburgh Kalesi

Edinburgh Kalesi

24 Temmuz 2021

Forth Nehri’nin Kuzey Denizi’ne döküldüğü körfezde kurulu Edinburgh, Birleşik Krallık’ı oluşturan bölümlerden biri olan İskoçya’nın başşehri. Biz Birleşik Krallık’ın tamamını kastederek “İngiltere” demeye devam edeceğiz ama burası aslında “İskoçya”. Britanya Adası’nın en kuzey bölümü. İngiltere Ana Sayfası’nda da ifade ettiğim gibi İskoçya bazı açılardan özerk bir yönetime sahip. Kendi parlamentosu var. İngiliz Pound’unun yanı sıra kendi bastığı İskoç Pound’unu da kullanıyor.

İngiltere'nin Göller Bölgesi'nde Ullswater adlı göl

İngiltere’nin Göller Bölgesi’nde Ullswater adlı göl

Edinburgh’ya İngiltere’nin güneyindeki şehirlerde yaşarken iki kere gitme imkânım oldu. Her iki yolculukta da İngiltere’nin Göller Bölgesi’ne (Lake District) uğrayarak geçtim. Epeyce yol kat ettim dolayısıyla. Seyahatlerim 1989 ve 1991 yıllarında olduğu için elimdeki fotoğraflar eski teknolojiyle çekilenler. Bu yüzden şehrin gezilecek yerlerini güzel fotoğraflarla süsleme imkânım maalesef yok. Birkaç noktasına değinerek tadımlık bir sayfa sunmak niyetindeyim. Bu arada Edinburg yazıldığı gibi değil, “Edinbra” gibi okunuyor.

Edinburgh Kalesi'nde tarihi toplar

Edinburgh Kalesi’nde tarihi toplar

Şehri tepeden seyreden Edinburgh Kalesi (Edinburgh Castle) öncelikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şehrin içerisindeki bir tepede bulunduğu için merkezden yürüyerek ulaşmak mümkün. Tarihin çok eski devirlerinden beri kralların ikametgâhı olarak da, askeri amaçla da, hapishane olarak da kullanılmış. Günümüzde ise bir müze.

Calton Tepesi'nden Edinburgh manzarası

Calton Tepesi’nden Edinburgh manzarası

Kalenin girişinden başlayıp 1,6 km boyunca uzayan caddeye Kraliyet Yolu (Royal Mile) deniyor. Burası şehrin tarihi bölgesini boydan boya geçerek Holyrood Sarayı’na kadar uzanıyor. Taş kaldırımlı bu yol boyunca Edinburg’nın tarihi binaları, müzeleri ve turistik mağazaları sıralanmış. İskoç Parlamentosu da bu bölgede.

Aziz Giles Katedrali

Aziz Giles Katedrali

Kraliyet Yolu üzerinde bulunan Aziz Giles Katedrali (St. Giles’ Cathedral), şehrin en önde gelen mabedi. İlk yapımı 12. asra kadar gitse de, mevcut gotik binanın yapımına 14. yüzyılda başlanmış.

Edinburgh Botanik Bahçesi'nde 70 kg ağırlık taşıyabilen dev nilüferler

Edinburgh Botanik Bahçesi’nde 70 kg ağırlık taşıyabilen dev nilüferler

Edinburg’nın tarihi bölgesindeki sokaklarda kaybolurcasına dolaşmak insana Ortaçağ’a gitmiş hissi veriyor. Harry Potter’vari manzaralar görmek tesadüf değil, zira Joanne Kathleen Rowling, Harry Potter serisini yazmaya bu şehirdeki bir kafede başlamış.

Kalenin bir başka görüntüsü

Kalenin bir başka görüntüsü

Edinburg yolculuklarım sırasında İskoçya’nın muhteşem güzel ve bozulmamış doğasını görme fırsatım da oldu. Özellikle küçükbaş hayvancılığın çok önemli olduğu bu bölgede yol boyunca giderken, neredeyse tamamı ikiz kuzulamış koyunların başrolde olduğu pastoral manzaraları seyretmek mümkün. Seyahatlerimizden birinde daha kuzeye gidip İskoçya’nın Göller Bölgesi’ni görmeyi planladıysak da yoğun yağışlı hava buna engel oldu. Gidebilseydik belki Ness Gölü Canavarı’nı da görebilirdik, kim bilir…

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir