Macaristan Gezi Rehberi

ZİGETVAR (SZIGETVÁR)

 

Macar-Türk Dostluk Parkı

Macar-Türk Dostluk Parkı

5 Eylül 2020

Peç’teki programımızın akabinde tarihimizin sembol mekânlarından biri olan Zigetvar’a da kısa bir ziyarette bulunduk. Zigetvar Peç’e yaklaşık 35 km, Budapeşte’ye ise 220 km mesafede bulunan küçük bir yerleşim yeri. Biz 10 bin civarında insanın yaşadığı bu kasabaya uğradık, Türk Kahvesi (Török kávézó) adındaki mekânda kahvelerimizi içmekten de geri durmadık. Ama bizi asıl ilgilendiren yer, kasabanın hemen dışında, Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar seferine dair hatıraların bulunduğu bölge idi.

Kale içerisindeki Sultan Süleyman Camii

Kale içerisindeki Sultan Süleyman Camii

1566’daki Zigetvar kuşatması, Kanuni Sultan Süleyman kumandasındaki Osmanlı ordusunun zaferiyle sonuçlanmış. Fakat Kale Kumandanı Miklós Zrínyi ve askerlerinin direnci de dünya savaş tarihine altın harflerle yazılmayı hak eden bir kahramanlık destanı olmuş. Zira 60 bin kişilik Osmanlı ordusuna karşılık 2.500 kişilik bir askeri birlikle Zigetvar Kalesi’ni bir ay boyunca savunmuşlar. Sonunda dirençleri kırılmış ve teslim olmak yerine bir huruç harekâtıyla ölmeyi seçmişler. Artık 72 yaşına gelen Kanuni, kalenin düşmesinden iki gün önce hayatını kaybetmiş ve nihai zaferi görememiş. Sultan’ın ölümü, oğlu II. Selim’e (Sarı Selim) bildirilip onun tahtı devralmasına kadar uzun süre gizlenmiş. İç organları Zigetvar’a gömüldükten sonra naaşı “tahnit” denilen yöntemle ilaçlanarak İstanbul’a getirilmiş ve Süleymaniye Camii’nin avlusuna defnedilmiş.

Zigetvar Kalesi’nde balmumu heykeller

Zigetvar Kalesi’nde balmumu heykeller

Miklós Zrínyi’nin adı o bölgedeki, hatta Budapeşte’deki birçok eserde yaşatılıyor. Bunlardan birisi olan ve Zrínyi Kalesi (Zrínyi vár) olarak da anılan Zigetvar Kalesi (Szigetvári vár) günümüzde ziyarete açık. İçindeki mini müzede hem Türklere, hem Macarlara ait tarihi eşyalar sergileniyor. Kale içerisinde bulunan ve gezilebilen Sultan Süleyman Camii’nin minaresinin üst kısmı zamanla yıkılmış. Kasabada Ali Paşa Camii adında bir cami daha varmış ama burası sonradan yıkılarak yerine kilise inşa edilmiş.

Turbék Kilisesi

Turbék Kilisesi

Zigetvar’da Kanuni’nin iç organlarının gömüldüğüne inanılan yere sonradan bir türbe yapılmışsa da, Habsburg’lar döneminde bu türbe yıkılarak yerine bir kilise inşa edilmiş. Hz Meryem adına inşa edilen kiliseye “türbe” anlamında Turbék Kilisesi (Turbéki templom) de deniyor.

Kanuni’nin sembolik mezarı

Kanuni’nin sembolik mezarı

Geçtiğimiz yıllarda bir grup bilim adamı, TİKA’nın sağladığı destekle sürdürdükleri çalışmaların neticesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organlarının gömüldüğü yeri bulduklarını açıkladılar. Açıklamaya göre burası Turbék Kilisesi’nin bulunduğu noktada değil, o noktaya yakın bir başka mevkide idi. Burada yapılan kazılarda Kanuni’nin türbesinin yanı sıra, tarihi anlatımlara uygun olarak bir cami, bir tekke, bir garnizon ve hizmet personelinin yaşadığı binaların kalıntıları ortaya çıkmış. Biz doğal olarak, gittiğimiz 2010 yılında geçerli olan bilgilere istinaden Turbék mevkiini ziyaret edip o Büyük Sultan’ın ruhuna orada Fatiha okuduk. Yeni tespit edilen bölge ziyarete açılmış mıdır bilmiyoruz. Neticede bu noktaların tamamı birkaç kilometrenin içerisinde bulunuyor.

Miklós Zrínyi ile Kanuni’nin büstleri

Miklós Zrínyi ile Kanuni’nin büstleri

Turbék Kilisesi’ne yürüme mesafesinde mütevazı bir Macar-Türk Dostluk Parkı (Magyar-Török Barátság Park) inşa edilmiş. 1994’te açılan parkta Kanuni Sultan Süleyman ile Kale Kumandanı Miklós Zrínyi’nin büstleri bulunuyor. Ayrıca türbe benzeri yarı açık bir yapının içerisinde 72 yıllık ömrü ve 46 yıllık saltanatı bu topraklarda sona eren Kanuni’nin sembolik bir mezarı da yer alıyor.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir