Bulgaristan Gezi Rehberi

VARNA

 

 

Varna Katedrali

Varna Katedrali

5 Eylül 2020

“Bulgaristan’ın Deniz Başşehri” olarak adlandırılan Varna, 330 bin nüfusu ile Sofya ve Filibe’nin ardından ülkenin üçüncü en kalabalık şehri. Aynı zamanda yük ve yolcu taşımacılığında yoğun olarak kullanılan en önemli liman şehri.

Varna Limanı önünde gemiler

Varna Limanı önünde gemiler

Varna Karadeniz kıyısında olmasına rağmen, bir koyda yer alması dolayısıyla sanki Akdeniz sahilindeymiş gibi deniz tatili yapmaya müsait bir yer. İster şehir merkezini dolaşın, isterseniz sahil bandında tur atın, ülkemizdeki turistik sahil kentlerinin atmosferini hissettiriyor size. Her yıl nüfusunun birkaç katı turisti ağırladığı için ekonomisi büyük oranda turizme dayalı.

Varna’yı güzelleştiren yerlerden biri, merkezi bölgede bulunan Deniz Parkı. Bu park, sahil hattında 3,5 km boyunca uzanan, şehrin nefes aldığı güzel bir rekreasyon alanı.

Varna Plajı ve Deniz Parkı

Varna Plajı ve Deniz Parkı

Şehirdeki çok sayıda müzenin içinde biz Milli Deniz Müzesi’ni gezdik. Müze, Deniz Parkı’nın bitip Varna Limanı’nın başladığı bir noktada, oldukça güzel bir konumda bulunuyor. Müzede denizcilikle ilgili araç, gereç ve ekipmanların yanı sıra, savaş teknolojisine dair başka malzemeler de sergileniyor.

Varna Katedrali

Varna Katedrali

Varna’nın en gösterişli binası olan Varna Katedrali, Hz. Meryem’in vefatı anısına 1880-1886 yılları arasında inşa edilmiş. Biz Hz. Meryem desek de, katedralin resmi adında “Tanrı’nın Annesi” ibaresi kullanılmış. Şu malum “teslis” meselesi. Altın rengi kaplamalı kubbeleri ile oldukça görkemli bir mimarisi olan katedral, Ortodoks kiliselerinin pek çoğunda olduğu gibi iç süslemeleri ile de göz kamaştırıyor.

Varna Drama Tiyatrosu

Varna Drama Tiyatrosu

Katedralin bulunduğu meydan şehrin en merkezi ve en canlı noktalarının başında geliyor. Bu meydanda bir Saat Kulesi, Varna Drama Tiyatrosu ve sanat faaliyeti yürütülen başka binalar yer alıyor.

Varna Katedrali'nin içi

Varna Katedrali’nin içi

Bizim Varna’da konakladığımız mekân, şehir merkezine 7 km mesafedeki Evksinograd Sarayı idi. Burası zamanında Bulgar Kralı’nın yazlık sarayı olarak kullanılan müthiş bir kompleks. 19. yüzyılda inşa edilmiş, denize sıfır konumda, binaları ve bahçeleri ile hayranlık uyandıran bir eser. Hâlihazırda resmi toplantılara ve resmi konaklamalara ev sahipliği yapıyor. Biz de Varna’da resmi bir program vesilesiyle bulunduğumuz için bu lütfa mazhar olabildik.

Bulgar halk oyunları gösterisi

Bulgar halk oyunları gösterisi

Varna’ya İstanbul’dan uçak seferleri var. Fakat Kırklareli Dereköy Sınır Kapısı’ndan 200 km mesafede olduğu için karayolu ile ulaşım da mümkün. Bir başka deyişle Varna’ya karayolu ile gidip yol üzerinde Burgaz’a da uğranılabilecek bir hafta sonu programı için son derece müsait bir konumda.

2 Yorumlar

 1. Mehmet Dönmez

  Yine güzel bir anlatım. İnşallah yolumuz düşer gideriz.

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   İlgi ve iltifatınıza teşekkürler…

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir