Bulgaristan Gezi Rehberi

SOFYA

 

 

Aleksandr Nevski Katedrali

Aleksandr Nevski Katedrali

5 Eylül 2020

Bulgaristan’ın Başkenti Sofya, 1 milyonu aşan nüfusuyla ülkenin aynı zamanda en büyük kenti. Geçmiş yıllarda resmi sıfatla çok defalar gittiğim Sofya, 2019’da kendi aracımızla yaptığımız 24 günlük Balkanlar yolculuğumuzun ilk durağı oldu. Bu gidişimizde iki günümüzü Sofya’ya ayırdık.

Bulgaristan Komünist Partisi Binası

Bulgaristan Komünist Partisi Binası

Bulgarların “Kapitan Andreevo” dedikleri Kapıkule Sınır Kapısı’ndan sonra otoyolda yaklaşık 300 km’lik bir seyahat ile Sofya’ya ulaşıyorsunuz. Kapıkule’den Bulgaristan’a giriş yaptığımız sırada işlemlerimizi yapan Bulgar polisinin pasaportlarımızı verirken bize Türkçe olarak “buyrun Vali Bey” demesi hoş bir hatıra oldu. Benzer bir olayı dönüş yolculuğunda Yunanistan’da yaşadık. İpsala’dan gireceğimiz zaman bekleme süresi içerisinde Yunan pasaport polisi ile Türkçe sohbet ettik.

Banyabaşı Camii

Banyabaşı Camii

Şehirde hem tarihin farklı dönemlerine ait eserleri, hem de Komünist dönemin kaba-saba mimarisini görme şansı var. Osmanlı eserlerinin birçoğu ya tahrip olmuş veya dönüştürülmüş. Kentte ibadete açık tek camii, merkezî konumdaki Banyabaşı Camii. Yaptıran hayırseverin adına izafeten Kadı Seyfullah Efendi Camii diye de anılıyor. “Banyabaşı” adının, bitişiğindeki hamamlardan (banyo) dolayı verildiği söyleniyor. Kitabesindeki yapım tarihi 1567.

Kurtarıcı Çar Heykeli

Kurtarıcı Çar Heykeli, Bulgarları Osmanlı’dan “kurtaran” Rus Çarı II. Aleksandr’ı sembolize ediyor

Yemek yiyebileceğimiz bir yer soruştururken Cami’nin yakınında Türklerin işlettiği bir lokantanın adı verildi. Helâl yemekler sunan bu lokanta maalesef olması gereken standartta değil. Bu vesileyle Avrupa’da Türklerin işlettiği mekânların genel durumlarıyla ilgili üzücü hakikati yeniden hatırlamış olduk.

Aleksandr Nevski Katedrali

Aleksandr Nevski Katedrali

Sofya’daki turistik mekânlar büyük ölçüde yürüme mesafesi içerisinde. İyi bir planlamayla bir günde bunların tamamı görülebilir. Şehrin en görkemli binası Aleksandr Nevski Katedrali. Bulgaristan’ın bağımsızlığını kazanmasında Rusların verdiği büyük destek üzerine, 1877-78 Osmanlı-Rus Harbi’nde ölen Rus ve Bulgar askerlerinin anısına 1882-1912 yılları arasında inşa edilmiş. Hem dışı, hem de içi son derece şatafatlı olan bu yapı, Ortodoks dünyasının en büyük katedralleri arasında yerini almış.

Aziz Nikolas Rus Kilisesi

Aziz Nikolas Rus Kilisesi

Bulgarlar için Rusların desteğini ortaya koyan bir diğer eser Aziz Nikolas Rus Kilisesi. Rus kilise mimarisinin zarif bir örneği olan ve 1907-1914 yıllarında yapılan bu kilisenin yer seçiminde aynı zarafet maalesef gösterilmemiş, çünkü yıkılan Osmanlı eseri Saray Camii’nin arsasına kondurulmuş. 1528 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilen ve Kara Camii olarak da bilinen Bosnalı Mehmed Paşa Camii de Yedi Azizler Kilisesi adıyla kiliseye dönüştürülmüş.

Merkez Kapalı Pazar Yeri

Merkez Kapalı Pazar Yeri

Sofya’da görülmesi gereken çok sayıda kilise, park, müze, galeri gibi mekân daha var. Özellikle değinmek istediğimiz yerlerden birisi, çeşitli gıda ürünlerini bulabileceğiniz Merkez Kapalı Pazar Yeri; diğeri ise insanların gezip dolaştığı, lüks mağazalarında alışveriş yaptığı ve dışarı taşan kafelerinde vakit geçirdiği Vitoşa Bulvarı.

Vitoşa Caddesi

Vitoşa Caddesi

Sofya bahsini bir hatırayla tamamlayayım: Geçmişte çeşitli ülkelerden bakan düzeyinde katılımın olduğu bir toplantı vesilesiyle Sofya’ya gitmiştim. Toplantının yapıldığı yer komünist dönemden kalma, Sofya’ya hâkim konumda, yemyeşil bahçelerin içerisinde, sadece resmi programlar için kullanılan bir mekân idi. Türkiye’den bakan düzeyinde bir katılım olmadığından bizim heyetin başkanlığını ben yapıyordum. Bu sıfatla konaklamam için tahsis edilen yer, kendi içinde 7 odası bulunan bir suit idi! Suit biraz eski de olsa, komünist dönemde devlet yöneticilerinin nasıl bir ihtişam içerisinde yaşadıklarını göstermesi bakımından yeterli idi.

2 Yorumlar

  1. Mehmet Dönmez

    ???

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir