Kenya Gezi Rehberi

NAİROBİ

 

 

İLGİLİ SAYFALAR:

> Kenya Ana Sayfa

> Mombasa

Nairobi Milli Parkı'ndan şehre bakış...

Nairobi Milli Parkı’ndan şehre bakış…

21 Şubat 2021

Kenya’nın başşehri Nairobi, 5 milyonluk nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük kenti. Tahmin edileceği üzere şehrin merkezi semtlerinde daha modern bir görüntü varken, dış mahallelere gidildikçe sefalet düzeyi artıyor.

Afrika'ya özgü el sanatları

Afrika’ya özgü el sanatları

Kenya’nın en önemli turistik varlığı, ülkenin farklı bölgelerinde yer alan doğal yaşam alanları. Vahşi hayatı yerinde görmek, bir safari programına katılmak, av yapmak, fotoğraf çekmek gibi etkinlikler için dünyanın her bölgesinden buralara yönelik turlar düzenleniyor.

Milli Park'ta vahşi hayat...

Milli Park’ta vahşi hayat…

Biz de bu farklı tecrübeyi yaşamak amacıyla kısıtlı zamanımızda Nairobi’nin hemen dışında yer alan Nairobi Milli Parkı’na gittik. Sıcak saatlerde hayvanların çoğu uyumak için yuvalarına girdiğinden, programımıza güneş doğmadan önce başladık, öğle saatlerine kadar vahşi hayatı gözlemledik.

Nairobi'de bir sanayi bölgesi

Nairobi’de bir sanayi bölgesi

1946’da kurulan Nairobi Milli Parkı, 400’den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Çok geniş bir alanı kapladığı için farklı bölgelerine araçla gitmek gerekiyor. Biz de öyle yaptık ve çeşitli hayvanları doğal ortamlarında yüzlerce kareyle fotoğrafladık.

Bir Hindu tapınağı

Bir Hindu tapınağı

Nairobi’nin varoşu diyebileceğimiz bir yerde denk geldiğimiz üzerleri teneke kaplı derme çatma evler dikkatimizi çekti. Kenyalı şoförümüzün ifadesine göre bunlar, zamanında çalışmak için bu şehre gelen yoksul halkın önce geçici bir süre başını sokmak için yaptığı, sonradan ailelerini de getirerek yaşamaya devam ettikleri evleri imiş.

Nairobi'nin varoşlarında teneke kaplı evler

Nairobi’nin varoşlarında teneke kaplı evler

Buralarda yol, su, kanalizasyon, elektrik ve benzeri hiçbir kamu hizmeti bulunmuyormuş. Tuvalet konusu açılınca şoförümüz gülmeye başladı ve “flying toilet (uçan tuvalet)” dedi. Meğer burada kanalizasyon sistemi ve doğru-düzgün tuvalet bulunmadığı için insanlar dışkılarını bir poşete koyup yakından geçen demiryoluna fırlatıyorlarmış. Buna da “uçan tuvalet” diyorlarmış.

Milli Park'ın zebra kolonisi

Milli Park’ın zebra kolonisi

Kenya ile ticari ilişkimiz çok fazla olmamakla birlikte Türk mallarının iyi bir imajının olduğunu memnuniyetle işittik. Türk malları kalite olarak Avrupa mallarına, fiyat bakımından ise Çin mallarına yakın bulunuyor. Bir başka deyişle daha yüksek kaliteye daha az fiyat. Bu ise belli bir ticari potansiyelin var olduğu anlamına geliyor. Hatta Nairobi’de görevli bir kamu görevlisinin eşinin bir dükkân açarak burada İstanbul’dan getirdiği iç çamaşırı ve çorap satışı yaptığı, satışların oldukça iyi olduğu ifade edildi.

İLGİLİ SAYFALAR:

> Kenya Ana Sayfa

> Mombasa

4 Yorumlar

 1. Anonim

  ???

  Yanıtla
 2. Mehmet Dönmez

  Sayın Valim Nairobi’yi kısa anlatmışsınız.
  Milli Parktan daha çok resim, hatta video görmek isterdik. Şöyle yanıbaşınızda bir aslan sürüsü veya Aslan bufalo mücadelesi filan.?
  Neyse belgesellerle idare edeceğiz artık.?
  Ya da İnstagramda paylaşırsınız.
  Kaleminize gönlünüze sağlık.
  Selamlar.

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Nairobi’de kısa kaldık. Benim resmi görüşmelerim oldu ama malum, bu tür yazılarda onları paylaşmak istemiyorum. Kenya’da çok fazla fotoğraf çekmişiz (baktım 1.300’den fazla!). Vahşi hayvanlarla ilgili de çok resim var, fakat sıkıcı olmasın diye tadımlık örnekler koyuyorum. Instagram sayfamda arada bir paylaşım yapıyorum, tabii sıra çok seyrek geliyor. İlginize teşekkürler…

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir