Kenya Gezi Rehberi

MOMBASA

 

 

İLGİLİ SAYFALAR:

> Kenya Ana Sayfa

> Nairobi

Hint Okyanusu kıyısından bir Mombasa görüntüsü

Hint Okyanusu kıyısından bir Mombasa görüntüsü

21 Şubat 2021

Mombasa Kenya’nın ikinci büyük kenti ve Doğu Afrika bölgesinin en büyük limanı. Hint Okyanusu’nun karayla iç içe geçtiği bir coğrafyaya kurulmuş. Şehrin ana merkezi büyük bir adanın üzerinde bulunuyor.

Şehir merkezinde "Mombasa Fildişleri (Mombasa Tusks)" denilen yapı

Şehir merkezinde “Mombasa Fildişleri (Mombasa Tusks)” denilen yapı

Mombasa’nın nüfusu 1,5 milyon civarında. Kenya’nın iç kesimlerinin aksine, buradaki nüfusun büyük bölümü Müslüman. Şehri dolaşırken irili ufaklı çok sayıda cami ve İslami kuruma rastlamak mümkün.

Limanda feribotlar

Limanda feribotlar

Kenya ekonomisi içerisinde Mombasa’nın ağırlığı çok büyük. Yük ve yolcu taşımacılığının yanı sıra ithalat ve ihracat ağırlıklı olarak Mombasa Limanı’ndan gerçekleşiyor. Kıyı şeridi hatırı sayılır balıkçılık faaliyetlerine de sahne oluyor.

Mombasa Limanı'nda Türk savaş gemileri

Mombasa Limanı’nda Türk savaş gemileri

Biz programımız kapsamında Mombasa Limanı’nda bulunan Türk savaş gemilerini ziyaret ettik. Bu gemiler, Afrika’nın önemli limanlarının her birinde birkaç gün demirleyip çeşitli resmi ziyaretlere ev sahipliği yapıyor, ayrıca yardıma muhtaç yerli halka dağıtılmak üzere çeşitli ihtiyaç paketleri taşıyorlardı.

Askerlerimizin serbest zamanında hediyelik eşya pazarı tam bir bayram yerine dönüyor...

Hediyelik eşya pazarında Kayserili pazarlığı…

Gemilerde görevli askerlerimizin serbest zamanlarında liman bölgesi tam bir panayır yerine dönüyordu. Hediyelik eşya satıcılarının bayramı demek lazım buna. Memlekete götürmek üzere el yapımı nadide hediyeler seçiliyor, yere serilen tezgâhların başında İngilizce pazarlıklar yapılıyordu.

Hint Okyanusu sahili

Hint Okyanusu sahili

Hint Okyanusu kıyıları turistler için de güzel imkânlar sunuyor. Sığ kumsallar ve mercan adaları egzotik tatil yapmak isteyenler için çok cazip. Sahil şeridinde oldukça lüks oteller inşa edilmiş.

Baharat Pazarı

Baharat Pazarı

Mombasa’nın Eski Şehir bölgesi (Old Town), şehrin tarihi ve geleneksel hayatı konusunda fikir edinebileceğiniz bir semt. Çeşitli camiler ve Baharat Pazarı bu semtte yer alıyor.

Burada her yerde insanların sürekli bir yerden bir yere yürüdüğünü görüyorsunuz. Sebebini anlamak için epeyce kafa yormak lazım...

Burada her yerde insanların sürekli bir yerden bir yere yürüdüğünü görüyorsunuz. Sebebini anlamak için epeyce kafa yormak lazım…

Eski Şehir denince Avrupa’daki benzerleri gibi dört başı mamur modern bir yer beklememek lazım tabii ki. Sefaletin tarihi binalar arasında serpiştirilmiş hali demek daha doğru olur.

İsa Kalesi'nin surları dibinde futbol maçı. Dikkat, top denize kaçmasın...

İsa Kalesi’nin surları dibinde futbol maçı. Dikkat, top denize kaçmasın…

Aynı bölgede denize nazır İsa Kalesi (Fort Jesus) bulunuyor. 16. yüzyılda Portekizliler tarafından inşa edilen kale günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

Alışveriş genellikle açık alanlarda yapılıyor

Alışveriş genellikle açık alanlarda yapılıyor

Şehrin sokaklarından geçerken yokluk ve sefaletin her türü ile karşılaşmak mümkün. Aynı zamanda sokakta yapılan ticaretin de. Bizim dükkânlarda satılmasına alışık olduğumuz pek çok ürün burada sokaklarda alıcı buluyor.

"Batan geminin malları bunlar!"

“Batan geminin malları bunlar!”

Bizim gibi yabancılara çok ilginç gelen bu manzaraları kaçırmamak için yürürken de, arabayla giderken de fotoğraf makinemizi elimizden hiç bırakamadık. Ben de manzara-i umumiyeyi okurlarla paylaşmak için çektiğimiz fotoğraflardan yazılarımızın arasına bol bol eklemeye gayret ettim.

İLGİLİ SAYFALAR:

> Kenya Ana Sayfa

> Nairobi

4 Yorumlar

 1. Anonim

  ⭐️⭐️⭐️

  Yanıtla
 2. Mehmet Dönmez

  Teşekkürler Sayın Valim.
  Elinize yüreğinize sağlık.
  Bu sayfa yorumsuz kalmasın.

  Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir