İspanya Gezi Rehberi

BARSELONA (BARCELONA)

 

 

Barcelona'nın Kraliyet Meydanı (Plaça Reial)

Barselona’nın Kraliyet Meydanı (Plaça Reial)

11 Eylül 2021

Birçoğumuzun El Clásico adıyla bilinen futbol derbisi ile tanıdığı şehir Barselona. Gerçekten de Real Madrid ile Barselona futbol takımları arasındaki bir asrı geride bırakan rekabet bütün dünyanın en popüler spor olaylarından biri.

Bununla beraber İspanya’nın bu en büyük iki şehri arasındaki rekabet futbolla sınırlı değil. Özerk Katalunya bölgesinin başşehri olan Barselona, İspanya’dan ayrılıp bağımsız bir devlet kurma çabalarının da merkezi konumunda. Öteden beri bağımsızlık talep eden Katalunya’da 2017’de yapılan referandumda bağımsızlık isteyen Katalonların oranı yüzde 90 çıkmıştı. Madrid yönetimi referandumu yok hükmünde saydı ama sorun büyüyerek devam ediyor.

Meşhur Gotik Mahallesi'nden bir sokak görünümü

Meşhur Gotik Mahallesi’nden bir sokak görünümü

Diğer yandan Madrid’in resmi ve ciddi görünümüne karşılık Barselona cıvıl cıvıl ve daha eğlenceli. Akdeniz’in kıyısındaki Barselona, Akdenizliliğin zevk ve sefaya düşkünlüğünü denize uzak Madrid’den biraz daha fazla içselleştirmiş. Barselona kent merkezine bitişik plajlar yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor. Ülkenin Akdeniz kıyısındaki en büyük limanı da burada bulunuyor.

İspanyolların Kristof Kolomb'un bu boyutta bir heykelini dikmek için haklı sebepleri var...

İspanyolların Kristof Kolomb’un bu boyutta bir heykelini dikmek için haklı sebepleri var…

Barselona’nın görünümünü değiştiren en önemli insan, 1852-1926 yılları arasında yaşayan mimar Antoni Gaudi. Bir şehirle bu kadar özdeşleşen bir başka mimar var mıdır, bilinmez. Bir bakıma Gaudi Barselona, Barselona Gaudi demek. Doğrusu Gaudi bazen çılgınca, ama daima sıra dışı projelerini hayata geçirme fırsatını bir başka kentte bulamayabilirdi. Ona bu fırsatı verdiği için Barselona bugün kendine özgü, sıra dışı eserlere ev sahipliği yapmanın gururunu taşıyor.

Sagrada Familia Bazilikası

Sagrada Familia Bazilikası

Gaudi’nin en görkemli ve en fazla ziyaret edilen eseri hiç şüphesiz Kutsal Aile (La Sagrada Familia) adlı bazilika, yani kilise. Mimarlığını 1883’te Gaudi’nin devralmasıyla yapımı fiilen başlayan bu ikonik eser, Gaudi’nin ölümünden sonra kesintilere uğrayarak bugüne kadar tamamlanamadan gelmiş. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde artık son taşın konması planlanıyor.

Milà Evi için halk "Taş Ocağı" yakıştırması yapıyor

Milà Evi için halk “Taş Ocağı” yakıştırması yapıyor

Barselona’daki çok sayıda Gaudi eseri arasında konut olarak inşa edilen ve yerel halk tarafından Taş Ocağı (La Pedrera) diye adlandırılan Milà Evi (Casa Milà) ile şehre hâkim bir noktada bulunan Park Güell de özel olarak değinilmeyi hak ediyor.

Gotik mimarinin tipik örneği Barselona Katedrali

Gotik mimarinin tipik örneği Barselona Katedrali

Kentteki bir diğer önemli dini yapı, Barselona’nın ruhani merkezi kabul edilen Barselona Katedrali (Catedral de Barcelona). 14. yüzyılda başlayan inşası neredeyse bir asır süren bu gotik yapının bazı bölümleri ise yüzyıllar sonra tamamlanabilmiş. Katedralin bulunduğu semte Gotik Mahallesi (Barri Gotic) deniyor. Burası Arnavut kaldırımlı daracık sokaklar ve tarihi binalarla şekillenen 2 bin yıllık bir mahalle. Gezerken insana Ortaçağ’a ışınlandığı hissini veren ilginç bir semt.

La Rambla Caddesi'nden bir görünüm

La Rambla Caddesi’nden bir görünüm

Gotik Mahallesi’nin bir kenarını oluşturan ve denize kadar uzanan La Rambla Caddesi, Barselona’nın en keyifli yönünü yansıtan cıvıl cıvıl bir hat. İrili ufaklı dükkân ve mağazalar ile yeme-içme mekânlarının yer aldığı, çeşitli sokak gösterilerinin sergilendiği iki yanı ağaçlı, trafiğe kapalı bir cadde burası. Barselona’ya giden herkesin mutlaka vakit geçirdiği uğrak noktalarından biri.

Gaudi'nin eseri Sagrada Familia Bazilikası

Gaudi’nin eseri Sagrada Familia Bazilikası

Barselona’nın turistik yerleri bu anlattıklarımızdan ibaret değil elbette. Turizmin her türüne hitap eden bir şehir burası. Fakat Barselona’ya gelenlerin belirli noktaları görüp dönmekten ziyade, biraz uzunca vakit geçirip şehrin atmosferini teneffüs etmeyi hedeflemesinde fayda var. Akdeniz’in diğer şehirlerinde de görülen neşeli ve canlı bir ortam Barselona’da ziyadesiyle var çünkü.

2 Yorumlar

 1. Anonim

  İspanyanın görmediğimiz yerlerini de sayenisze epeyce tanıdık Sayın Valim.
  Güzel resimlerle süslenmiş yazıyı uçakta zevkle okudum.
  Yüreğinize, elinize ve kaleminize sağlık.
  Tebrik ediyorum.
  İnşaAllah yeni seyahatlar ve yeni yazılar nasib olur.

  Yanıtla
  • GezmeKeyfi

   Çok teşekkürler Sevgili Abim. Ben de sizin Pakistan seyahatinizi okumak veya dinlemek isterim. Henüz gitmediğim bir yer zira. İyi yolculuklar ve keyifli gezmeler dilerim.

   Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir