Romanya Gezi Rehberi

TEMEŞVAR

 

 

Uzinei (Bitki) Parkı’nda İngiltere’deki Stonehenge’i andıran taşlar

Uzinei (Bitki) Parkı’nda İngiltere’deki Stonehenge’i andıran taşlar

5 Eylül 2020

Romanya’daki ikinci durağımız olan Temeşvar (Timişoara), ülkenin en batısında, Macaristan ve Sırbistan sınırlarına yakın bölgelerde yer alan bir şehir. 300 binin üzerinde nüfusu var. Bizim buradaki süremiz sadece bir gün idi. Üstelik zamanımızın büyük bölümü toplantılar ve resmi kapsamda yaptığımız ziyaretlerle geçti. Bu yüzden şehri detaylı olarak gezme imkânımız olmadı. Prensip olarak gezi yazılarımda gezmediğimiz yerleri anlatmıyorum. Gezmediğim halde bahsetmem gereken yerlere ise “gezmediğime dair” şerh düşerek değiniyorum. Bu itibarla Temeşvar’ın gezilecek yerleri bahsini sadece bizzat gidip gördüğümüz birkaç nokta ile sınırlamak, gerisini başka gezi yazılarına havale etmek durumundayım.

Birlik Meydanı’nda Ortodoks Piskoposluk Sarayı ve yanında  Sırp Ortodoks Kilisesi

Birlik Meydanı’nda Ortodoks Piskoposluk Sarayı ve yanında Sırp Ortodoks Kilisesi

Temeşvar’ın tarihi bölgesinin merkezi sayılabilecek olan mekân Birlik Meydanı (Piața Unirii). Ortasında 18. asırda yaşanan veba salgını sonrasında dikilmiş olan Teslis Anıtı (Monumentul Sf. Treime) bulunan meydanın etrafında belli bir plan dâhilinde inşa edilerek yerleştirilmiş idari ve dini yapılar bulunuyor. Bunlar arasında Barok Saray, Roma Katolik Kilisesi, Sırp Ortodoks Kilisesi, Ortodoks Piskoposluk Sarayı gibi binalar yer alıyor. Çeşitli törenlere ve festivallere ev sahipliği yapan meydanda ayrıca açık hava bölümleri de bulunan kafe ve restoranlar hizmet veriyor. Tarihi dokusunu temaşa ederek bugünün havasını teneffüs edebileceğiniz Birlik Meydanı, bir Temeşvar gezisinin olmazsa olmazı.

Metropolitan Katedrali

Metropolitan Katedrali

Birlik Meydanı’ndan tarihi sokaklarından yapılacak kısa bir yürüyüşle bir başka meydana, Zafer Meydanı’na (Piata Victoriei) ulaşılabiliyor. Burası ağırlıklı olarak sanat faaliyetlerinin yürütüldüğü binalarla çevrili. Çeşitli tiyatrolar, sinemalar ve opera binası bu meydanın etrafına konulmuş. Bu meydandan itibaren uzunlamasına inşa edilmiş güzel ve bakımlı bir parkın öbür ucunda bütün ihtişamı ve estetik görünümüyle Metropolitan Katedrali (Catedrala Mitropolitană) bulunuyor. Disney şatolarını andıran mimarisi ile dikkat çeken bu bina, 1936-1941 yılları arasında yapılmış bir Ortodoks katedrali.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir