Özel Dosya

UKRAYNA

 

 

Kiev'de Sofiyska Meydanı

Kiev’de Sofiyska Meydanı

29 Mayıs 2021

Avrupa’nın en geniş topraklarından birine sahip Ukrayna, 45 milyon nüfusuyla bulunduğu bölgenin güç merkezlerinden biri. En büyük problemi ise Rusya’yla sınırdaş olup onun doğrudan nüfuz ve etki sahasında bulunması. Gerçekten de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından bugüne ülkede sular durulmuş değil. Bunda Rusya’nın Ukrayna siyasetinden elini eteğini çekmemesinin rolü büyük.

Malum, Rusya 2014’te Ukrayna toprağı olan Kırım’ı “uyduruk” gerekçeler ve düzmece bir referanduma dayanarak işgal etti. Bu işgal, Karadeniz’deki güç dengelerini değiştirdiği için Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Dahası tarih boyunca birçok Türk devletinin ve son olarak da Osmanlı Devleti’nin uzun yıllar hâkimiyetinde kalan Kırım, çok sayıda Tatar Türkü’nün vatanı. Bir başka deyişle sorun, iki devlet arasındaki bir mesele olmanın çok ötesinde. İşgalin yakın vadede son bulacağına dair bir işaret ise maalesef ufukta görünmüyor.

18. yüzyıl eseri Aziz Andreas Kilisesi

18. yüzyıl eseri Aziz Andreas Kilisesi

Ukrayna siyasi ve ekonomik olarak bugün halâ tam bir istikrar ortamının hasretini çekiyor. 2004’teki “Turuncu Devrim”le başlayan çalkantılar tamamen durulmuş değil. Kişi başına düşen milli gelir 4 bin doların altında seyrediyor. Bu arada belirtelim, yurt dışında tatil yapan Ukraynalıların ilk tercihi Türkiye. Her yıl bu ülkeden gelen 1,5 milyon turistin yarıdan fazlası ise Antalya’yı tercih ediyor. 2017’den bu yana Türk ve Ukrayna vatandaşları pasaporta gerek kalmadan, sadece kimlik kartlarıyla karşılıklı seyahat edebiliyorlar.

Kiev'in Kurucuları Anıtı, şehrin kuruluşunun 1500. yıldönümü olan 1981'de yapılmış. Kiev'i kurduğuna inanılan üç erkek ve bir kız kardeşi sembolize ediyor.

Kiev’in Kurucuları Anıtı, şehrin kuruluşunun 1500. yıldönümü olan 1981’de yapılmış. Kiev’i kurduğuna inanılan üç erkek ve bir kız kardeşi sembolize ediyor.

Resmi bir program vesilesiyle 2004 yılında giderek birkaç gün kalmış olmama rağmen Ukrayna hakkında bir gezi yazısı yazmamaya kararlıydım. Bunun sebebi, bilgisayarıma musallat olan bir “virüs”ün bu ülkede çektiğim fotoğrafların çoğunu yok etmesiydi. Dostlarımın ısrarlı tavsiyelerine uydum ve eldeki fotoğraflarla yetinerek tadımlık da olsa bir şeyler karalamaya karar verdim. Boşuna dememişler, “mükemmel iyinin düşmanıdır” diye. Tabii bir de şu pandemi günleri gösterdi ki “virüs”lere teslim olmak yerine onlarla mücadele etmek şart!

Bu binaya "Aslan Yürekli Richard'ın Kalesi" deniyor

Bu binaya “Aslan Yürekli Richard’ın Kalesi” deniyor

KİEV

Ukrayna’nın başkenti Kiev, 3 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkenin en büyük kenti. Dinyeper Irmağı’nın iki yakasına kurulmuş, oldukça yeşil bir şehir. Kiev’in merkezi sayılabilecek yer olan Özgürlük Meydanı, bizim şehircilik anlayışımızın pek tanışık olmadığı büyüklükte bir alan. Gerek 1991’deki bağımsızlık sürecinde gerekse 2004’teki Turuncu Devrim sırasında halkın toplanarak gösteriler yaptığı yer işte burası. Meydana bitişik olan Kreşatik Caddesi ise yerli-yabancı herkesin en çok rağbet ettiği bir güzergâh. Esasen kentte Sovyet dönemi mimarisini çağrıştıran oldukça geniş başka caddeler ve meydanlar da mevcut.

Sofiyska Meydanı'ndan bir görünüm

Sofiyska Meydanı’ndan bir görünüm

Bu caddenin diğer ucunda bulunan Bessarabsky Kapalı Pazar Yeri, birçok Avrupa kentinde örnekleri olan temiz, bakımlı ve düzenli pazar yerlerinden biri. Özellikle sebze, meyve, şarküteri başta olmak üzere halkın gıda ihtiyacını karşıladığı önemli noktalardan biri. Burada dolaşırken satış yapan iki gence İngilizce bilip bilmediklerini sordum. Bilmediklerini söyleyince elimle işaret ederek yarım kilo kurutulmuş meyve istedim. Gençlerden biri diğerine “yarum” deyince şaşırarak nereli olduklarını sordum. “Uzbek” dediler. Sonrasında az da olsa Türkçe anlaştık. Gençlerden biri ricamı kırmayarak bana refakat etti ve onun yardımıyla bir-iki dükkândan daha alışveriş yaptım. Ne de olsa kan kardeşlerimiz…

Şehrin merkezi bir bölgesinde Olimpiyat Stadı bulunuyor. Dinamo Kiev’in maçlarını oynadığı bu stadın etrafında dolaşırken sokağı süpüren iki kadın temizlik görevlisi, yani “çöpçü” gördüm. Bizde sadece erkeklerin yapmasına alıştığımız bu görevin orada kadınlar tarafından yapılması ilginç geldiği için uzaktan fotoğraflamıştım. Ah bu virüsün gözü kör olsun…

Dev boyutlardaki Anavatan Heykeli

Dev boyutlardaki Anavatan Heykeli

Kiev ziyaretçilerinin genellikle gittiği bir yer de Dinyeper Irmağı’nın kıyısında bulunan Ukrayna Tarihi Müzesi. Geniş bir alana kurulan müzeyi ziyaretçiler için daha da ilginç kılan şey, binanın tepesine kondurulan Anavatan Heykeli. Paslanmaz çelikten mamul heykel, 102 metre yüksekliği ile dev boyutlarda. Yalnızca elindeki kılıcın uzunluğu 16 metre.

Hediyelik eşya dükkânında "Putin aşkı"

Hediyelik eşya dükkânında “Putin aşkı”

Bu yazıda detaylandırmasak bile Kiev, tarihi dokusu, güzel şehir planı ve yeşil alanları sayesinde gezmenin zevkini alacağınız bir kent. Geniş Ukrayna coğrafyasında Kiev dışında görülebilecek başka kentler de var. Türkiye’ye yakın konumda olması, pasaportsuz ve vizesiz gidişin mümkün olması, bir de hayatın pahalı olmaması bir Ukrayna seyahatini Türk vatandaşları için daha da cazip kılıyor.

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.