İrlanda Gezi Rehberi

DUBLİN

 

 

İLGİLİ SAYFA:

– İrlanda Ana Sayfa

 

Grafton Caddesi

Grafton Caddesi

26 Eylül 2020

DUBLİN, daha önceden İngiltere’nin coğrafyasını ve mimarisini görmemişseniz çok farklı gelecektir size. Şehrin içindeki planlama ve mimari anlayış da, biraz dışına çıktığınızda sizi karşılayan tabiat görüntüleri de Avrupa’nın geri kalanından farklı, ama İngiltere’yi andıran bir manzara sunar size.

Dublin Liman bölgesi

Dublin Liman bölgesi

Dublin, Atlas Okyanusu’nun İrlanda Denizi olarak adlandırılan uzantısına bakar şekilde, adanın doğu kıyısında kurulmuş. Yer seçiminde Liffey Nehri’nin denize aktığı nokta tercih edilmiş. Böylece Dublin, Avrupa’nın içinden nehir geçen çok sayıdaki şehrine dâhil olmuş. Nehirle denizin kesiştiği bölgede Dublin Limanı bulunuyor.

Liffey Nehri Dublin'in içinden akıyor

Liffey Nehri Dublin’in içinden akıyor

Şehrin biraz dışına çıktığınızda göreceğiniz yoğun yeşillik ve tabiatın huzur veren dokusu gözünüze ve gönlünüze bir ziyafet lezzeti verecek. Ama Dublin’in içinde de benzer bir tadı almak mümkün. Çünkü şehir gerçekten çok yeşil. Adım başı asırlık parklar ve irili ufaklı yeşil alanlar çıkacak karşınıza.

Phoenix Park'ta 62 m yüksekliğindeki Wellington Anıtı

Phoenix Park’ta 62 m yüksekliğindeki Wellington Anıtı

Parkların en önde geleni, Avrupa kıtasının en büyük şehir parkı olan Phoenix Park, yani Zümrüdüanka Parkı. 1600’lerden bu yana Dublin’lilere hizmet veren park, devasa bir alana kurulmuş. İçerisinde serbest gezen ceylanlar bile var. Yetmemiş, yanına bir de Hayvanat Bahçesi kurulmuş.

Aziz Stephen Parkı

Aziz Stephen Parkı

Söz parklardan açılmışken St. Stephen’s Green’e, yani Aziz Stephen Parkı’na da değinelim. Şehrin tam merkezinde bulunan bu park da 17. yüzyıldan beri açık. İrlanda tarih ve kültüründen ilham alan heykellerle bezenmiş olan parkta zaman zaman çeşitli kültürel faaliyetler de düzenleniyor.

Dublin Kalesi

Dublin Kalesi

İrlanda’nın muhtelif bölgelerinde ortaçağdan kalma çok sayıda şato ve kale var. Bunlardan şehrin merkezinde olması dolayısıyla en fazla rağbet göreni Dublin Kalesi. Bulunduğu yerde daha önce Keltler ve Vikingler tarafından inşa edilen yapılardan izler bulunsa da Dublin Kalesi 13. asrın başında yapılmış. Biz de toplantımızın resmi yemeklerinden birini kalenin içerisinde yeme fırsatını elde ettik.

Malahide Şatosu

Malahide Şatosu

Gezdiğimiz ortaçağ şatolarından biri de Dublin merkezinin 18 km kuzeyindeki Malahide Şatosu. Bahçelerinin güzelliği ile dikkat çeken şatonun bazı bölümleri sonradan eklendiyse de, ilk yapımı 12. yüzyıla kadar gidiyor.

1816'da döküm demirden yapılan Liffey Köprüsü, ilk zamanlar geçiş ücreti olarak alınan 1,5 penny (penny-half-penny) sözünün evrilmesiyle bugün "Ha'penny Köprüsü" olarak anılıyor

1816’da döküm demirden yapılan Liffey Köprüsü, ilk zamanlar geçiş ücreti olarak alınan 1,5 penny (penny-half-penny) sözünün evrilmesiyle bugün “Ha’penny Köprüsü” olarak anılıyor

İrlanda kendine koruyucu aziz olarak 4. ve 5. yüzyılda yaşamış olan Aziz Patrick’i (St. Patrick) seçmiş. Aziz Patrick’in Teslis’i, yani Baba-Oğul-Kutsal Ruh üçlemesini temsilen kullandığı iddia edilen yeşil renkli Üç Yapraklı Yonca ise ülkenin sembolü olmuş. Her yerde “shamrock” dedikleri bu yeşil yoncaya rastlamak mümkün. Aynı zamanda St. Patrick’in adına da… Nitekim Dublin’deki en büyük kiliseye de St. Patrick Katedrali denmiş.

Dublin Kalesi'nde dinlediğimiz Arp resitali

Dublin Kalesi’nde dinlediğimiz Arp resitali

Ülkenin sembolü olarak üç yapraklı yoncayı zikrettiysek de, bu işin biraz popüler tarafı. İrlanda’nın resmi sembolü aslında Arp adındaki müzik enstrümanı (Irish Harp). İlginç bir tercih.

Henry Caddesi

Henry Caddesi

Dublin’de hem alışveriş, hem sosyalleşme ortamı sayılabilecek, araç trafiğine kapalı iki adet cadde var. Bunlardan Liffey Nehri’nin güney yakasında olanı Grafton Caddesi, kuzey yakasında olanı ise Henry Caddesi. Her iki cadde de Dublin ziyaretçilerinin uğrak noktalarından.

Howth Yarımadası'nın lüks evleri

Howth Yarımadası’nın lüks evleri

Karanın denize doğru uzanarak meydana getirdiği Howth Yarımadası, Dublin’e yakın mesafede görülmeye değer güzel bir bölge. Yarımadada bir kale, yat limanı, golf sahası ve lüks evler yer alıyor.

Şehrin en meşhur pub'larından biri olan The Temple Bar

Şehrin en meşhur pub’larından biri olan The Temple Bar

İrlandalıların alkole düşkün olduklarından söz etmiştim. Hal böyle olunca pub’lar önemli bir yere sahip oluyor. İngiltere’de de gördüğümüz üzere pub’lar toplumsal hayatın merkezinde yer alıyor. İnsanların önemli bir sosyalleşme ortamı. Tam örtüşmese de bizdeki kahvehanelerin oradaki karşılığı gibi düşünülebilir. Yıllar içerisinde pub mimarisi de kendine has özellikler kazanmış.

Bu da Dublin'deki Turk's Head

Bu da Dublin’deki Turk’s Head

Dublin’de rastladığım pub’lardan birinin adı “Turk’s Head”, yani “Türk’ün Kafası” idi. Daha önce yaşadığım İngiltere’nin Exeter şehrinde de aynı adla bir pub vardı. İnternetteki rivayetlere göre sadece İngiltere’de bu isimde 900 civarında pub varmış.

Günümüzde kafe olarak kullanılan tütün şirketine ait tarihi bina

Günümüzde kafe olarak kullanılan tütün şirketine ait tarihi bina

Bu ismin neden verildiği konusunda ise kesin bir bilgi yok. Kimilerine göre Haçlı seferlerinde kellesi kesilen her Türk için bir pub’a bu isim veriliyormuş. Kimilerine göre ise Türk sarığına benzeyen bir düğüm şekli buraların ismine ilham vermiş. Neticede bizimle bir ilgisi var ama iyi manada mı, kötü manada mı, orası meçhul…

Ortaçağ'dan kalma Malahide Şatosu'nun Manastırı

Ortaçağ’dan kalma Malahide Şatosu’nun Manastırı

Dublin’de yaşadığımız bir hoşluk ile yazımı tamamlayayım. Orada tanıştığımız iki Türk işadamı heyetimize kaldığımız otelde bir kahvaltı ikram etmek istedi. Ertesi sabah kahvaltıya geçtiğimizde öyle bir manzarayla karşılaştık ki, onca “milli” malzemeyi bu kadar kısa sürede toparlamak Türkiye’nin herhangi bir yerinde bile çok zordu: Rize çayı, Kayseri pastırması, Ezine peyniri, Erzincan balı, Afyon kaymağı, vs. vs. Dublin’de yaşamayan, sadece birkaç günlük iş ziyareti için gelen iki işadamının sergilediği bu maharet, insanımızın beceri seviyesini ve teşebbüs kabiliyetini gösteren güzel bir örnek oldu bizim için.

Dublin'in her yerinde rastlanan güzelim parklara bir örnek

Dublin’in her yerinde rastlanan güzelim parklara bir örnek

DUBLİN’İN ucuz bir turizm rotası olduğunu söyleyemeyiz. Bununla birlikte yemyeşil ve bozulmamış bir tabiat ve onunla uyumlu eserler görmek istiyorsanız, bir de Ortaçağ’dan günümüze miras kale ve şatolar ilginizi çekiyorsa Dublin ve civarı tam size göre…

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.